Merkel’in Derdi Türkçe TV’ler…

Merkel'in Derdi Türkçe TV'ler…
(13.11.2007)

'nın başkenti Berlin'de biraraya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel‚ Berlin'de bir okulu ziyaret ederek‚ aralarında Hatice Altıntuğ {16} adlı bir Türk kızının da bulunduğu bir grup öğrenciyle uyum konusunda ettiler. Uyum konusunda görüşlerini açıklayan Merkel‚ Almanca öğrenmenin önemine vurgu yaparak‚ bu konuda bazı ailelerin “hatalı tutumlarından” üzüntü duyduğunu belirtti.

DİL BENİM İÇİN ÖNEMLİ

Merkel‚ “Evde sadece Türkçe televizyon seyrediliyorsa‚ ki bence bu Almanya'daki asıl sorun‚ bu sorunda nasıl ilerleme sağlanacak. Yani aileler çocuklarını Alman kitapları okumaya‚ Alman filmi seyretmeye teşvik etmeliler. Doktora gidip nasıl Almanca konuşmaları gerektiğini bilmeliler. Dil benim için en önemli konu” dedi.

YAKINLAŞMAK İÇİN ÇABA

Hem çoğunluk toplumunun‚ hem de göçmenlerin birbirleriyle yakınlaşmak için çaba harcamasını isteyen Merkel‚ “Eğer çocuklar henüz ilk okulda öğretmenin anlattıklarının ancak yarısını anlayabiliyorlarsa‚ bu kabul edilemez” şeklinde konuştu. Sarkozy ise“Fransa'ya gelen insanlardan ülkeyi sevmelerini bekliyoruz. Çünkü sevmediğin bir ülkeye uyum sağlayamazsın. Fransa'ya gelen Fransızca konuşmalı”diye konuştu.

SARKOZY'YE SALDIRI

Merkel'le Rolland Lisesi'ni ziyaret eden Sarkozy‚ bir gencin saldırısına uğradı. 25 yaşlarındaki genç okul çıkışında korumaları aşarak Sarkozy'ye vurmaya çalıştı‚ ancak güvenlik görevlileri ve polis tarafından anında etkisiz hale getirildi. Adı açıklanmayan genç daha sonra gözaltına alınarak karakola götürüldü.

{Yeni Şafak}

Kaynak: 3 Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)