Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

asidinin yemek borusuna kaçması sonucu yemek borusundan gırlağa doğru yanma meydana gelmesi ile mide yanması yiyecekler de mide yanmasına sebep olmaktadır. Tüketilen yemeklerin bu özelliklere sahip olması mide yanmasına sebep olduğu gibi başka sebepler de bu duruma sebep olilmektedir. Örnek verecek olursak,

 1. Safra kesesi hastalıkları
 2. Stres ve kaygı
 3. Mide ülseri
 4. Tüketilen gıdaya karşı alerjik reaksiyon gösterme

gibi sebepler de mide yanmasında etkili sebeplerdir. Mide yanmasına en etkili çözüm midenizi rahat hissettirecek besinler tüketmektir. Alışkanlıklarınızı mide probleminiz üzerine şekillendirmek büyük oranda sizi rahatlatmada etkili olacaktır. Ancak tükettiğiniz besinlere rağmen mide yanmasında bir değişiklik olmuyor ve hatta giderek şiddetleniyor ise zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gereklidir.

mide-yanmasi

Mide Yanması Neden Olur?

Eğer ki kronik bir rahatsızlık söz konusu değil ise midenin zor sebileceği besinlerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Yemek yenme durumunda iyice çiğnemeden yutulur ise bu da mide yanmasına sebep olur ve gününüzü a çevirmeye yeterlidir. Aynı zamanda ağır yemeklerin tüketilmesi de aynı soruna neden olmaktadır. Fazla yağlı, fazla baharatlı, fazla soslu ise tüketildikten hemen sonra aynı şikayet gün yüzüne çıkacaktır. Devamlı bu sorunu yaşayan kişiler yemek yerken iyice çiğnemeli ve sonra yutması gerekir. Kolay silebilen yiyecekler tercih edilmeli ve uzun saat aralığı ile çok yemek yerine kısa süreli aralıklar ile az yemek yemeği alışkanlık edinmelidir. Bütün bunlar yapılıp bir faydası görülmüyor ise uzman doktor eşliğinde uygun tedavi uygulanmalıdır.

mide-yanması-nedeni

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Mide ile yemek borusunun birleştiği bölgede kasın gevşemesine neden olan gıdalar mide yanmasına neden olmaktadır.

 1. Domates
 2. Soğan
 3. Sarımsak
 4. Baharatlı yiyecekler
 5. Kızartmalar
 6. Bazen çikolata
 7. Bazen nane

mide yanmasına yol açan besinler arasındadır. mide yanması yaşandığı zaman bu durum daha ileri boyuta ulaştığında yemek borusunda yara açılması, yemek borusunda yara dokusu oluşup darlığa yol açması ve o bölgedeki mukozanın değişerek kansere yol açması gibi çok ciddi sağlık problemlerine dönüşebilmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Mide yanmasına mide asidini tutan ve sindirilmesi daha kolay olan besinler iyi gelmektedir. Örnek olarak,

 1. Çiğ sebzeler
 2. Lifli meyveler(asitli meyveler harici)
 3. Uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanmasında en önemli faktör olan stres mide ağrılarına da sebebiyet vermektedir. Stres sebebi ile mide yanması yaşanıyor ise mutlaka günlük yaşamınız da dik bir pozisyonda oturarak midenize eliniz ile yuvarlak hareketler ile masaj yapmak iyi gelecektir. Yemek yendikten sonra hemen uzanmakta mide yanmasına sebep olmaktadır. Mide asidinin yemek borusuna gitmemesi için dik pozisyonda oturulmalıdır. Mide yanmasının yaşandığı anda tüketmek yanma hissini azaltmada fayda sağlayacaktır. Uyku saatinden en az 3 saat öncesinde yemek yenmesinin bırakılması gereklidir. Mide asidini dindirmek adına etkili yollardan biridir. Bir de uyku moduna geçildi ise başınızın birkaç yastıkla desteklenmesi de mide asidinin yemek borusuna kaçmasına engel olur ve mide yanma şikayetini önler.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)