Namık Kemal Zeybek – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)

Namık Kemal Zeybek
(Hayatı – Biyografisi)

Namık Kemal Zeybek, 1944 yılında Bayburt’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Fakültesi’ni bitirdi. Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşarlığı ve Bakanlık Müşavirliği, Özel Sektör Yöneticiliği, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, XVIII.ve XX. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile 2. Özal Hükümeti’nde (46. Hükümet )- Yıldırım Akbulut Hükümeti’nde (47. Hükümet) Kültür Bakanlığı ve Refahyol Hükümeti’nde (54. Hükümet) Devlet Bakanlığı yapmıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Namık Kemal Zeybek ten Türk Dünyasına Çağrı:
“İnan ve İnandır”
Avrasya Ağustos 2001

Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, okuyucularıyla bir araya gelerek kitaplarını imzaladı. Ankara’da Türk Dünyası Kitap ve Kültür Merkezi’nde, 26 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen “Sohbetli İmza Günü”nde kısa bir konuşma yapan Namık Kemal Zeybek, Atatürk’ü çok özlediğini belirterek, “Keşke şimdi Atatürk sağ olsaydı. Şimdi onun tam zamanıydı çünkü. Düşünün 13 milyonluk bir ülke. Nüfusun çoğunluğu kadınlar ve ihtiyarlardan oluşan, harap bir ülke. vatanlaştırılan bir ülke. Bir irade, Mustafa Kemal Atatürk ve onun etrafındaki Türk milliyetçisi subaylardan meydana gelen bir kadro karar verdi. Neresinin vatan yapılabileceğine karar verildi ve bir millet meydana getirildi” dedi. Türklerin tarihin zamanlarından beri Tuna’da da, Kırım’da da, Ant dağlarından Büyük Okyanus’a kadar olan coğrafyada da yaşadığını hatırlatan Zeybek, Mustafa Kemal’in ve Kuvayi Milliyeci subayların iradesi ile en uygun sınırların tespit edildiğini, böylece Türk devletinin Anadolu ve coğrafyası üzerinde kurulduğunu anlattı. Atatürk’ün büyük bir lider olduğunu vurgulayan Namık Kemal Zeybek şunları söyledi.

“Bir taraftan modern anlamda millet olabilmek için bazı dönüşümler yapmak lazım, bir taraftan da dünyada bir yer sahibi olmak lazım. O tarihte kuzeyde SSCB dost. Atatürk Lenin’den genç Türkiye için yardım istiyor, o da Türkistan coğrafyasındaki Türklerden yardım alarak Türkiye’ye iletiyor. İran da dost. Büyük Rıza Şah diyor ki, Mustafa Kemal Abimiz ne derse o olur. Afganistan da kendisini Türkiye’ye bağlı görüyor. Savaşıp yendiği Yunanistan’ı da kendisiyle birlikte pakt yapmaya zorluyor. Yugoslavya Kralı’nın bir sözü var. ‘İngilizler Anadolu macerasını Yunanlılardan önce bize teklif ettiler ama reddettim.’ Atatürk de buna ‘..Ya öyle mi? Size çok geçmişler olsun’ der. İşte bu sayede Atatürk lider. Bu sayede o zayıf Türkiye, bölgenin lideri.”

Ama zamanla her şeyin değiştiğini, Avrasya gerçeğinin unutulduğunu belirten Namık Kemal Zeybek, Atatürk zamanında Sovyetler Birliği’ne gönderilen her heyete, bölgedeki Türklerin durumlarını inceleyen, günü geldiğinde onlara nasıl yardımcı olunacağının tespit edilmesi için incelemeler yapıldığını anlattı. Türk Tarih Kurumu’nun, tarih bilincinin Osmanlı tarihiyle sınırlandırılmasına son verip, tüm Türk dünyasını ve tarihini içine alan çalışmalar yapmak ve bu bilinci yerleştirmek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Zeybek, Atatürk’ün Türkçe’ye diğer Türk topluluklarından kelimeler yerleştirdiğini anlattı.

İmza günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, en zengin, en dilin olduğunu vurgulayan Zeybek, “Kendine güveneceksin. Atatürk’ün de yaptığı buydu. İnandı ve inandırdı. Bizim de yapacağımız bu. Sen kendini nereye koyarsan yerin de orası olur” dedi.
Namık Kemal Zeybek, konuşmasının ardından okuyucularıyla sohbet ederek kitaplarını imzaladı.

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografi

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)