Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Dünyada binlerce canlı türü yaşamaktadır. Binlerce hayvan türü ve binlerce türü eko sistemin bir parçasını oluşturmaktadır. Eko-sistemdeki bozulmalar ve insanoğlunun neden olduğu etkilerden dolayı, pek çok canlı türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde daha öncelerde olduğu gibi nesli tükenen arasına yeni canlılarda eklenecek ve bizden gelenler bu canlılara sadece resimlerine bakabileceklerdir. Günümüzde nesli tükenmekte olan hayvanlar bulunmakta ve bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacağız;

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar

Altın Başlı Langur

Ana ı Vietnam olan bu canlılar yaklaşık 10 yıldır korumaya alınmasına rağmen çoğalamıyorlar ve şuanda toplam sayıları 70 taneden daha azdır.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-1

Panda

Ana vatanı Çin, Vietnam ve Burma olan pandalar doğal alanlarının yok olması ile neslinin tükenmesi ile karşı karşıyalar. Kapalı alanlarda yada özel koruma alanlarında üremeleri sağlanmaya çalışılan pandaların sayıları 2 bin adeti bile bulmuyor.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-2

Cross River Gorili

Ana vatanı Kamerun ve Nijerya olan bu goril türü, eti nedeni ile insanlar tarafından avlanmaktadırlar. Sayıları 1500 civarında olan bu canlı türü 80'li yıllardan bu yana koruma altındalar.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-4

Mekong Yayın Balığı

Güneydoğu 'nın Mekong bölgesinde yaşayan bu canlı türünün, kaçak avlanma nedeni ile nesli tehlike altındadır. Şu anda sayıları bir kaç yüz olarak tahmin edilmektedir.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-5

Javan Gergedanı

Vietnam ve Endonezya ında yaşayan bu gergedan türü, boynuzlarının değerli olması sebebi ile kaçak avlanmaya maruz kalan diğer bin canlı türüdür. Doğal yaşam alanlarının yani ormanların her geçen gün biraz daha yok edilmesi diğer bir nesli tükenmesine sebebiyet vermektedir. Günümüzde sayıları 60 adetin bile altında.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-6

Kutup Ayısı

Kutuplar dediğimize ilk aklımıza gelen canlı türü şüphesiz kutup ayılarıdır. İzinsiz avlanma ve buzulların yavaş yavaş erimeye başlaması neslinin tükenmesini tehdit altına almıştır. Sayıları her geçen gün azalan bu canlı türünün sayıları 25 bin civarında olduğu söylenmektedir.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-7

Pigme Borneo Fili

Ana vatanı Kuzey Borneo olan fil türü, Asya'da bulunan fil türlerinden yaklaşık 50 cm daha kısalardır. Palmiye ekimi nedeni ile yaşam alanları her geçen gün daralan Borneo fillerinin sayıları şimdilik 1500 civarlarında önlemi alınmasa bu sayı hızla düşecek.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-8

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

Ana vatanı Kuzey Amerikadır. Sayıları yaklaşık olarak bin kadardır. 80 li yıllarda nesli neredeyse tükenmiş olan bu canlının koruma altına alınmasıyla bu sayıya ulaşmıştır.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-9

Sumatra Kaplanı

Doğal yaşam alanı Endonezya'nın Sumatra adasında olan bu canlı türünün, adada yaşaması dolayısı ile insanlardan korunamamaktadır, kaçak avcılık ile avlanmaktadır. Sayıları yaklaşık 100 civarındadır. koruma altına alınan diğer bir canlı türündendir.

nesli-tukenmekte-olan-hayvanlar-10

Vaquita – Meksika Yunusu

Doğal alanları California Körfezi olan bu memeli hayvan, sürekli olarak balıkçıların ağlarına takılmakta ve sürekli olarak azalmaktadırlar. Sayılarının 200-300 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)