sabit reklam
Nuh Tufanı

Hz. Nuh Peygamberin döneminde gerçekleşen ve kendi adının aldığı bu olay gerçekleşmiştir. Kuranı Kerim’ de de bahsi geçen bu olayı Müslüman olarak kabul etmekteyiz. Hz. Nuh Peygamber dinini insanoğluna anlatmaya çalışır insanoğlu ise sapkınlık yapmakta ve ona inanmamaktadır.

İnsanoğlu zevkine ve nefsine düşkün olarak yaratılmış ve semavi dinlerin tümü ahlaklı olmak, dürüst olmak üzerine kurulmuştur. Aynı şekilde Hz Adem Peygamberden son Peygamber olan Hz Muhammed (s.a.v)’ e kadar tüm elçiler bulunduğu kavme iyilik yapmasını, ALLAH’ tan başka hiç bir şeye iman edilmemesini bildirmişlerdir. Durum böyle olunca insanoğlu şeytana ve nefsine uyarak Peygamberlere inanmayanlar olmuş, hatta onlara zulüm yapanlar bile olmuştur. Hiç bir Peygamber kolay bir şekilde hayatına sürdürememiştir. Mısır’ da yönetici olan Hz Yusuf (a.s) bile gerek kardeşlerinden, gerekse kendisini zindana attıranlar dan zulüm görmüştür.

Hz. Nuh (a.s)’ da ALLAH’ ı anlatma noktasında insanlarla bir çok defa karşı karşıya gelmiş ve dışlanmıştır, hatta o kadar ileri gidenler olmuştur ki ALLAH’ ına inanmıyorum, madem çok kudretli gelsin de bizi helak etsin diyenler bile olmuştur. Bunun üzerine ALLAH Teala kendisinden büyük bir gemi yapmasını istedi. Bu yapılacak olan gemiye yiyecek, içecek, akrabalarını, kendine inananları ve hayvanlardan bir dişi bir erkek olmak üzere iki tane alınmasını emretti. Yapılacak olan gemi 40 gün yağacak olan yağmura dayanması gerekiyordu ve Nuh Tufanı başladığında da sadece Nuh’ un gemisi dayanabildi. Nuh’ un gemisi çeşitli dinlerde büyüklüğü 150 metre boyunda, 25 metre genişliğinde ve 15 metre yüksekliğindedir. Yağmur 40 gün sürmüş ama gemide geçen gün sayısı 371 olarak bilinmektedir, her yeri sel götürmüş ve suların çekilmesi bu kadar uzun sürmüştür. Hz Nuh Peygamberin yapmış olduğu gemiye mimari olarak baktığımızda olağan üstü şeyler görmekteyiz. 150 metrelik bir gemi inşasında milyonlarca ağaç ve çok fazla sayıda çalışan olması gerekir yalnız bu gemiyi yapan sadece 8 kişidir.

nuh-tufani

Nuh Tufanı tüm dünya da ki inanmayanları helak etmiş ve sadece inanan bir kaç kişi kalmıştır. Hz Adem (a.s) sonra ikinci babamız olarak Hz Nuh (a.s) olarak da söylenir. Hatta inanmayanlar arasında Hz Nuh Peygamberin oğlu da vardır ve inanmayanların arasında helak olmuştur.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)