Öğrencilerden Türkçemize Sahip Çıkalım Kampanyası

Öğrencilerden ürkçemize Sahip Çıkalım Kampanyası

Nevşehir Lisesi öğrencileri tarafından‚ günlük hayatımıza giren yabancı kelime ve işyerlerindeki yabancı levara karşı 'Türkçe'mize Sahip Çıkalım' kampanyası başlatıldı.

Nevşehir Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hamiyet Kopartman öncülüğünde 10. sınıf öğrencileri‚ iş yerlerindeki yabancı kelimelerin bulunduğu lar ve günlük hayatta kullanılan yabancı kelimelere karşı‚ 'Türkçe'mize Sahip Çıkma ve Onu Yüceltme Projesi' başlattı. Proje kapsamında il genelindeki yabancı kelimelerin bulunduğu işyeri larını tespit eden öğrenciler‚ yaptıkları anketler ile de günlük hayatta yabancı kelimelerin kullanılmasının önüne geçmek istiyor.

Edebiyat Öğretmeni Hamiyet Kopartman‚ proje ile ilgili olarak de www.sahlananturkce.com adlı genelağ sitesi hazırladıklarını‚ sitenin ileriki günlerde yayına geçeceğini söyledi.Projeye ilk tepkilerin oldukça olumlu olduğunu ifade eden Kopartman‚ ”Günlük hayatımız da özellikle gençler arasındaki konuşmalarda çok la yabancı kelime kullanılıyor. Üstelik kullanılan bu kelimelerin çoğunun da anlamı ya bilinmiyor‚ ya da yanlış biliniyor. Örneğin‚ çok sık kullandığımız 'Kreş' kelimesi yabancı kelime ve Fransızca'da anlamı 'Ahır' demek.Bunun gibi çok la örnekler var” dedi.la yabancı kelime kullanılıyor. Üstelik kullanılan bu kelimelerin bir çoğunun da anlamı ya bilinmiyor‚ ya da yanlış biliniyor. Örneğin‚ çok sık kullandığımız 'Kreş' kelimesi yabancı bir kelime ve Fransızca'da anlamı 'Ahır' demek.Bunun gibi çok la örnekler var” dedi.la yabancı kelime kullanılıyor. Üstelik kullanılan bu kelimelerin bir çoğunun da anlamı ya bilinmiyor‚ ya da yanlış biliniyor. Örneğin‚ çok sık kullandığımız 'Kreş' kelimesi yabancı bir kelime ve Fransızca'da anlamı 'Ahır' demek.Bunun gibi çok la örnekler var” dedi.la yabancı kelime kullanılıyor. Üstelik kullanılan bu kelimelerin bir çoğunun da anlamı ya bilinmiyor‚ ya da yanlış biliniyor. Örneğin‚ çok sık kullandığımız 'Kreş' kelimesi yabancı bir kelime ve Fransızca'da anlamı 'Ahır' demek.Bunun gibi çok la örnekler var” dedi.

Öğrencilerden Gülsüm Çalışır ise‚ tabelalarında yabancı kelime bulunan işyerine önümüzdeki günlerde mektup yazacaklarını ve mektup sonrasında tabelalarını değiştiren işyerlerine 'Teşekkür Belgesi' vereceklerini kaydetti. Türkçe'ye her geçen gün yeni yabancı kelimelerin girdiğini ve Türkçe'nin yozlaştığını ifade eden Çalışır‚ ”Maalesef dilimizin kıymetini bilmiyoruz. Özellikle gençler çok fazla yabancı kelime kullanıyor. Bunu özellikle genelağ ortamında fazla yapıyoruz. Biz bunların önüne geçmek ve Türkçe'ye karşı duyarlılığı arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Türkcan

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)