Okula Yeni Başlayan Çocuğunuzla Alay Etmeyin!

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUĞUNUZLA ALAY ETMEYİN!

Artık okullar açıldı. Özellikle okula başlayan çocuğunuz varsa durum biraz daha hassas olacaktır, unutmayın!

Okulla yeni tanış çocuklar hem anneden babadan ayrılmanın korkusu hem de yeni arkadaşlar, yeni bir ortamın verdiği korku nedeniyle ağlama nöbetleri, okula gitmemek için binbir bahaneler üretme gibi davranışlar sergilerler.

okul-korkusu

Bu durumu kolaylıkla aşmak ve çocuğun okula alışmasını sağlamak için ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Uzmanlar bu konuda bir kaç öneride bulunuyor ebeveynlere. Bunlardan  birkaçına örnek verelim:

Uzmanlar, çocuklara okulun gidilmesi zorunlu olan bir gibi tanıtılmaması. okulun kazanılan bir hak olarak gösterilmesi gerektiği konusunda ebeveynleri uyarıyor. Eğer zorunluluk gibi gösterilirse okul çocuklara itici gelecektir. Bu zorunluluğu aşmak için her türlü yöntemi deneyeceklerdir. Okulun kazanılan bir durum olarak gösterilmesi okulu çekici kılacaktır çocuklara, bu durum okula alışma süresini kısaltacaktır.

okulun-ilk-gunu

Okulun ilk günü korkudan ağlayan çocuklar görmek şaşırtıcı değildir, çünkü sayıları oldukça fazladır. Eğer ağlayan sizin çocuğunuzsa bu durum karşısında çocuğunuzun göz yaşları ile sakın alay edip gülmeyin. Bu durum çocuğunuzun daha çok ağlamasına ve güvensizlik hissetmesine neden olacaktır. Bu duruma alışana kadar çocuğunuzun yanında olduğunuzu ona hissettirin. Alışma döneminde mümkün olduğunca yanında olun, okulda sizi aralarda göreceğini bilmesi korkusunu azaltacaktır. Alışınca zaten sizi istemeyecektir.

yasasin-okul

Sakın siz de ağlamayın! Eğer çocuğunuzdan ayrılacağınız fikri sizi duygusal olarak zorluyorsa ve onun ağlaması da bu durumu tetikliyorsa kendinize hakim olmayı bilin. sonuçları çocuğunuz için iyi olmayacaktır. Çocuk okulun gerçekten korkulacak bir yer olduğunu düşünecektir. Ve bu durumu aşmak çok daha zor olacaktır.

okul

Çocuğunuz okula alıştıysa ondan ayrılmayı sakın zorlaştırmayın! En büyük zararı çocuğunuza vereceğinizi unutmayın.

anne-okul

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)