Penguenler Uçar mı?

l Uçar mı?

Birkaç gün önce televizyonda ve bazı haber sitelerinde penguenlerin uçabildiklerini gösteren görüntüler yayımlandı. Görüntüler çok dikk etmedikçe bayağı gerçekçi görünüyor. BBC ekibinin Falkland Adaları'nın 1210 km güneyinde çektiği bu görüntüler, görenleri hayrete düşürüyor. Terry Jones'un sunduğu ve BBC1'de yayımlanacak olan için şu açıklama yapıldı: “Bu için şu açıklama yapıldı: “Bu için şu açıklama yapıldı: “Bu için şu açıklama yapıldı: “Bu için şu açıklama yapıldı: “Bu penguenleri uzun süre görüntülemek isterdik, ancak hava kötüye gitti. Soğuktan korunmak için bir araya gelmelerinin yanı sıra, penguenlerin yapamadığı şekilde uçabilmelerini görmek beklenmedik bir şeydi.”


Görüntüleri izlediğiniz zaman siz de bana hak vereceksiniz ki, penguenlerin ufacık larıyla büyükçe gövdelerini metrelerce yükseğe kaldırabilmeleri imkânsız gibi bir şeydir. Normal koşullarda kuşların uçabilmesi için, larıyla yere doğru kendi ağırlıklarını kaldırabilecek kadar hava göndermesi gerekiyor. Ancak bunun lıca ve sürekli olarak yapılmasıyla uçma sağlanabilir; ama lıca ve sürekli olarak yapılmasıyla uçma sağlanabilir; ama penguenlerin kanatları vücutlarının ortasında (ağırlık merkezinde) bile değil. Hem ortada olsa bile, küçücük kanatlarla 45 kiloya kadar çıkabilen ağırlıklarını kaldırmaları bence fizik kurallarına aykırı.

BBC de bunun imkânsız olduğunu biliyor. Zaten açıklamada yaptıkları üzere, bu geleneksel bir “1 ” şaı… 🙂 Ama belki ileride aşağıdaki görüntüdeki gibi penguenlerin uçabildikleri; fakat bunu gizledikleri kanıtlanabilir. Ne dersiniz?

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)