sabit reklam
Rum’dan, Haçlı ve Türkçeli “Euro”

’dan, Haçlı ve Türkçeli “
(27.09.2007)

AB madeni paralardan Türkiye’yi çıkarırken‚ yılbaşında Euro[]’ya geçecek olan Kıbrıs Rum kesimi madeni Euro’larında “haç’a” benzeyen bir heykelcik yer aldı. Paralarda Türkçe “Kıbrıs” ibaresi de bulunuyor.

 

AB yeni tedavüle girecek madeni paralardan Türkiye’yi çıkarırken‚ yılbaşında euro kullanmaya başlayacak olan Kıbrıs Rum kesimi madeni eurolarında “haç’a” benzeyen bir heykelcik yer aldı. Paralarda Türkçe “Kıbrıs” sözcüğü de bulunuyor. Kıbrıs 2004’te Avrupa Birliği’ne giren Rum Kesimi’nde tedavüle girecek 1‚ 2 ve 5 sentlik madeni paraların arka yüzünde ise Kıbrıs’ın “paça çorbasıyla” da ünlü sevilen muflon keçileri yer alacak. Adaya özgü keçiler bölgedeki doğal yaşamın da karakteristik temsilcisi sayılıyor. Rum kesimi 10‚ 20 ve 50 sentlik madeni paralarının arka yüzünde ise ada toplumunun denizle ilişkisini‚ ticaret ve denizcilik etkinliklerine verdiği önemi simgeleyen Kyrenia yelkenli gemisi yer alacak.

 

1970’lerin başında adını aldığı bölgede denizden çıkarılan gemi İsa’dan Önce 4’üncü yüzyıla tarihleniyor. Rum Merkez Bankası üç sembolün adanın “doğasını‚ tarihini ve uygarlığını” temsil etmesi açısından seçildiğini belirtti. Paralar Finlandiya’da basılacak. Bu arada AB Komisyonu’nun AB organlarına gönderdiği raporda Kıbrıs Rum Kesimi’nin Euroya geçme hazırlıklarını hızlandırması gerektiği bildirildi.

 

Kaynak: İnternethaber Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)