sabit reklam
Sabah Kahvaltısı ve Yararları Nelerdir ?

Insanlar da yemek yeme ve sıvı tüketme gün içerisindeki vaziyetini ve hem zihinsel hemde bedensel faatliyetlerini etkilemektedir. İnsan bedenin ve zihninde herhangi bir sorun yaşanıyorsa bu önemli ölçüde beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Gıda tüketiminde alışkanlıklar Unutma, yorgunlu ve anlama yani kaBiber , vrama yeteneğinin kaybolmasına yol açar. En önemli beslenme Sabah Kahvaltısıdır. Geceleri insanların vücut metabolizmaları yavaşlar ancak sabah kalktıklarında yemek yediklerinde metabolizma yeniden hızlanmaya başlar. Şayet vücut sabah kahvaltısını atlarsa o zaman vücut uzun süre gıdasız kaldığı için sonraki yemekte aldığı besinleri yağ olarak depolamaktadır. Bu insanların sağlık ve düzensiz yağlanmasına sebep olur kilo alımına yol açar.

sabah-kahvaltisi-ve-yararlari-nelerdir

Gece uyuduğumuzda yavaşlayan vücut metabolizmamızın tekrar hızlanması için kan şekeri yani glikoza ihtiyaç vardır. Sabah yaptığımız kahvaltı kan şekerini yükseltir beyin fonksiyonlarının ihtiyacı olan glikozun vücuda girmesine olanak sağlar.

Kahvaltı çocuklar için büyük bir önem teşkil etmektedir. Gelişim sürecinde çocukların Yağ. Protein, Karbonhidrat ve vitaminleri yeterli bir biçimde sağlanması gerekir. Çocuklara mutlaka kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Aksi takdirde çocuk gelişimlerinde büyük ölçüde sıkıntı yaşanılabilir. Çocuğun sabah yapmadığı kahvaltısı sonucunda öğrenme yetilerinde ve kas koordinasyonlarında azalma olur.

Araştırmalar sonucunda çıkan bilgiler kahvaltının ne kadar önemli olduğunu ve düzenli bir şekilde yapılırsa insanlara verdiği kazanımlar küçümsenemiyecek kadar fazladır. Kilo kontrolünün sağlanmasına yol açar, sabah kahvaltısını atlayıp yapmayanlar görülmüştür ki daha kolay kilo almışlardır ve şişman oldukları ortaya çıkmıştır.

Araştırmacılar kahvaltısını düzenli bir bicim  yapan çocukların okulda daha başarılı oldukları ve problem çözme yeteneği daha gelişmiş olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Ayrıca düzenli kahvaltı insan vücudundaki kan şekeri yani glikozu dengeler, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Sabah kahvaltısında genç ve yaşlı insanların tüketmesi gereken besinler genelde kalsiyum oranı yüksek süt ve süt ürünleridir. Sadece Ekmek tüketmek tek başına yanlıştır, Kan şekerine ekmeğin çok yüksektir. Birden düşürebilir yada yükseltebilir. Kahvaltıda kendi mevsiminde yediğimiz sebzeler daha yararlıdır. Biber, domates ve salatalık gibi besinler sabah çiğ olarak tüketilmelidir. Bildiğiniz gibi yumurta protein kaynağıdır gün için de tok tutar. Sabahları mutlaka yumurta tüketilmelidir.

Zamanı aşırı kısıtlı olan insanlar sabah kahvaltısı yapamadıklarında durumlarını gevreklerle kurtarabilirler. Daha pratik olması lezzetiyle lif oranı yüksek olduğu için gevrekler yararlıdır.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)