sabit reklam
Şah Fırat Operasyonu Nedir?

Şah Fırat Operasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve 22 Şubat 2015’de Süleyman Şah Türbesi’nde bulunan 38 personelin Türkiye’ye getirilmesi ve türbe haziresinde bulunan Süleyman Şah ve 2 kumandanının naaşı ile hazireye ait eşyaların taşınarak, Suriye’nin Eşme köyüne getirilmesi ile sonuçlanan operasyondur.

Şah Fırat Operasyonunun Detayları

Şah Fırat operasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gelen kriptolu bir mesaj ile başlatılmıştır. Mesajda Süleyman Şah Türbesi’nin ve Saygı Karakolu’nun etrafında IŞİD ile YPG arasında büyük bir çatışmanın çıkacağı ve bu çatışmada türbenin ve güvenlik güçlerinin zarar görebileceği anlatılır. TSK bilgiyi hükümete aktarır ve hazırlıklar tamamlanır.

Tuğgeneral İhsan Başbozkurt komutasında 21 Şubat akşamın gece 21.00 da başlayan harekât eş zamanlı iki operasyon olarak gerçekleştirildi. 2 grup halinde operasyona çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından bir grup; türbenin nakledilecek -yine Suriye topraklarında bulunan- Eşme bölgesini güvenlik koridoru altına alır. Diğer grup ise 35 kilometre giderek türbeye ulaşıp türbede bulunan askerleri tahliye ederler. Şah Fırat Operasyonunda 100 araç, 572 personel, 57 zırhlı araç ve 39 tank ile birlikte F16 devriye uçakları eşlik etmiştir.

22 Şubat sabahı saat 4.45 de türbede bulunan 38 personel ve türbeye ait olan kutsal eşyalarla birlikte Süleyman Şah ve iki kumandanın naaşları Eşme köyüne nakledilmek üzere Cabir kalesinden alındı ve operasyon sabah saat 6.00’da sona erdi.

Türbe yerinden kaldırılmadan evvel dini tören düzenlendi. Askerler türbeyi ve müştemilatını bulunduğu yerden kaldırdıktan sonra türbenin bulunduğu Saygı Karakolu’nu patlayıcılarla imha etti. Operasyon sırasında bir asker meydana gelen kaza sonucunda şehit olur. Hava Kuvvetleri F 16’larla birlikte devriye görevi yaptı ancak operasyonda herhangi bir ateşleme ihtiyacı duyulmadı.

Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı operasyonun detaylarını şöyle açıkladı:

Süleyman Şah Saygı Karakolu için cumartesi gecesi saat 21.00’de eş zamanlı iki operasyon başlatıldı. Önce Şanlıurfa Mürşitpınar’dan Türk birlikleri Suriye’ye girdi ve Karakozak köyüne doğru hareket etti.

21.02’de bir başka tank birliği Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek yakın bir noktada Süleyman Şah’ın yeni mekânını düzenlemek için bir toprak parçasını kontrol altına aldı.

Bayrağımız 21.02’den itibaren Eşme’de dalgalanmaya başladı.

00.30’da Türk askerlerimiz Süleyman Şah Saygı Karakolu’na ulaştı.

Süleyman Şah’ı nakil edebilmek için dini tören düzenlendi.

Şah Fırat adıyla yapılan operasyonda 39 tank, 57 zırhlı araçla 100 araç ve 572 personelle Suriye’ye girdik.

04.45’ten sonra son Türk askerinin de çekilmesi ve buradan yeni yere hareket etmesiyle geri dönüş başladı.

06.03’te ilk bölük askerleri Türkiye sınırına ulaştı.

Operasyon sırasında herhangi bir çatışma yaşanmadı fakat Başçavuş Halit Avcı adlı asker operasyonun başında intikal sırasında kaza sonucu şehit oldu.

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Süleyman Şah’ın kabri ile beraber Suriye sınırında bulunan ve Mücavir Suriye Eşmesi Köyü’nün kuzeyinde kalan ve aynı büyüklükte araziye sahip bir alana geçici olarak yerleştirilmiştir. Bölgede görev yapan 38 sivil ve askeri personel ise Şanlıurfa üzerinden Türkiye’ye getirilmiştir. Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Türkiye’nin Suriye toprakları içerisinde bulunan tek arazisi olarak bilinmekteydi.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)