Şam Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Açılıyor

Şam Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Açılıyor

ile Türkiye'deki üniversitelerin aralarında başlattığı işbirliği çerçevesinde Suriyeli öğrenciler‚ üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuma imkanına kavuşacak. Suriye'den Şam Üniversitesi ile Türkiye'den Ortadoğu Teknik Üniversitesi ında varılan anlaşma kapsamında Şam Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü açılacak. Uzmanlar Şam Üniversitesi'nde bu bölümünün açılmasının iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmesi bakımından önem taşıdığını belirtiyor.

Ortadoğu Üniversitesi Rektörü Profesör Tahir Çelik‚ akademisyenlerden oluşan bir heyetle birlikte hafta içinde Şam Üniversitesi'ni ziyaret etti. Şam Üniversitesi Rektörü Vail Mualla ile bir araya gelen heyet‚ her iki üniversite arasında akademik‚ bilimsel ve teknik alandaki konular değerlendirilerek ortak çalışma kararı alındı.

Görüşmede ayrıca Şam Üniversitesinde Türk dili ve Edebiyatı bölümünün açılması kararlaştırıldı. Buna göre isteyen öğrenciler‚ Şam Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi alabilecek.

Her iki heyet de görüşmede iki ülke arasında dönemde gelişen ikili ilişkilere yaparak‚ bu gelişmeyi özellikle eğitim ve kültür ında da artırmak istediklerini vurguladı.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)