sabit reklam
Sessiz Tiroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sessiz tiroid ağrısız meydana gelen tiroid bezi iltihabıdır. Sessiz tiroid hastalarında antikor seviyesi 1-2 yıl içerisinde düşmekte ve yüksek oranda tamamen düzelme ihtimali de söz konusudur. Bir de haşhimoto tiroid hastalaığı bulunmaktadır. Sessiz tiroidi olan hastaya göre daha olumsuz ömür boyu kalıcı bir hastalıktır. De-Qaervain hastalığına benzer belirtiler göstermektedir. Yani De-Qaervain gibi,

 1. Zehirli guatr evresi
 2. Normal
 3. Tiroid bezi tembelliği
 4. İyileşme

gibi evreler göstermektedir. Yalnız Sessiz tiroid ve De-Qaervain hastalığı farklılıklar da göstermektedir. Örnek verecek olursak, De-Qaervain hastalığında yaşana ağrı sessiz tiroid de yaşanmamaktadır. Yine De-Qaervain  hastalığında olan yüksek değerler sessiz tirod de hafif yüksek veya normal düzeyde olmaktadır.

sessiz-tiroid

Sessiz Tiroid Neden Oluşur?

 1. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde oluşması enfeksiyon ile bağını hatırlatmaktadır. Ancak buna rağmen virüs veya bakteri elde edilmemiştir.
 2. Otoimmun  hastalıklar vücudun savunma sistemine karşı olduğu için bu hastalarda daha çok görülmektedir.
 3. Otoimmun hatalığına yatkın olan kişiler ve bilinmeyen bir bakterisi olan kişilerde sessiz tiroid daha çok görülmektedir.

Sessiz Tiroid Belirtileri Nelerdir?

 1. Sinir
 2. Çarpıntı
 3. Sıcağa karşı hassasiyet
 4. Fazla terleme
 5. Elde titreme
 6. Nemli cilt
 7. Göz kapaklarında çekilme
 8. Göz parlaklığı ve açıklığında artış

belirtileri görülür. Bu şikayetler ile gidilen muayene de tiroid bezi sert ve büyüktür. Sessiz tiroid hastalığının hafif vakalarında çarpıntı giderici ve sakinleştirici ilaçları ile tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. Eğer hastalık ilerlemiş ise o zaman kortizon tedavisi uygulanır. Sessiz tiroid hastalığında otoantikorlar pozitif olduğu gibi negatif de olabilmektedir. Fakat çoğunlukla pozitif olarak görülmektedir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)