Tarihten İlginç Bilgiler

Osmanlı imparatorluğunda yaşanmış ilginç olayları sizler için derledik. anlatarak bilinmeyen tarihsel olaylar ilginizi çekecektir;

Kanuni döneminde yaşayan, Alvaryo Gritti adında Venedik elçisinin Taksim' e yakın bir yerde sarayı bulunmaktaydı. Kendisine gönderilen tüm resmi evraklarda Beyoğlu olarak geçmektedir. Beyoğlu ismi buradan gelmektedir.

osmanlı-donemi-1

Osmanlı İmparatorluğu tarihi boyunca 192 tane savaşa katılmıştır. Bunlardan 26' da yenilgiye uğramış 155 tanesini kazanmış 11' in de ise netice almamıştır.

Yıldırım Beyazıt Osmanlı tarihinde içki içen tek Padişah'tır. Yıldırım Beyazıt ulu camiini yaptırınca Emir Sultanı yanına çağırır ve caminin nasıl olduğunu sorar. Emir Sultanda güzel ama dört köşesinde meyhane eksik diyerek kendisine göndermede bulunur bunun üzerine Yıldırım Beyazıt içkiyi bırakır.

Osmanlı İmparatorluğuna buzlar keşiş dağından (uludağ) getirilirdi. Getirilen buzlar hakkında kayıtlar tutulurdu. Sultanlara ve kadınlarına günde ikiş defa buz ikram edilirdi.

Fatih camiini, Fatih Sultan Mehmet yaptırmamıştır. Depremden yıkılan caminin onarılması 3.Mustafa tarafından yaptırılmıştır.

Eskiden kadınlar hamama giderlerken tüm mücevherlerini yanına alarak giderlerdi, mücevherleri gümüş çekmecelere koyarlardı ve bu bir statü sayılırdı.

3.Selim' in tahtan indirilmesine olan Aygır İmam bir oturuşta 1 okka pastırmanın içine 40 yumurta kırarak yemiştir ve mide fesadı geçirerek ölmüştür.

osmanlı-donemi-2

Kanuni zamanında, 80 yaşında Kemankeş Ahmet Ağa girdiği bir iddaa üzerine çarşı kapısının üzerine asılmış, bacaklarına da bindiği ı bağlamış ve bu şekilde kendisini ve atı havaya kaldırmıştır. Kemankeş Ahmet Ağa dönemin en kuvvetli kişisi olarak kabul edilmektedir.

osmanlı-donemi

Osmanlı Padişahları eğlenecekleri cariyeyi seçmek için, cariyelerin bulunduğu daireye giderler cariyelerde sıraya geçerlerdi. Padişahların ellerinde mendil bulunurdu hangi cariyeyi beğenip isterlerse mendili önüne bırakır cariyede onu yerden alır, öper ve koynuna koyardı. İşte bu da mendil atma törenidir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)