Taşınma Çilesi

Taşınmak herkes için çiledir. Hem alışılan düzen bozulur hem de yeni bir düzen kurulması için fazlasıyla özveride bulunmak gerekir. Taşınmaya karar vermek bazen bir zorunluluk bazen de daha iyi koşullar içindir. Eğer uzun süredir ikamet edilen ve rahatlığına alışılan bir mekandan zorunluluk nedeniyle taşınılıyor ise yeni mekanın bulunması ve taşınılması zor olacaktır. Bir yandan eskisi gibi rahat edinilecek koşullar olsun isteriz bir yandan da maddi olarak zorlanmamak isteriz. Ev kiraları veya ınacak ise ev satış fiyatları her geçen sene artmaktadır. Her durumda maddi olarak cebinizden çıkacak miktar artacaktır. Maddi yönler haricinde taşınmakta olduğunuz yer ile iş yeriniz arasındaki ulaşıma alışmış iseniz yeni yere bir alışma süreci geçireceksiniz. Özellikle alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı insanlar için düzeninin bozulması durumu gayet zorlayıcı bir durumdur. Büün bunları geri plana atarsak artık taşınmaya karar verildiyse taşınma hangi aşamalarda gerçekleşecek?

Taşınma Sırasında Hangi Aşamaları Takip Etmeliyiz?

Taşınmaya karar verdiniz, artık yeni evi arama süreci ile işe başlayabilirsiniz. Eğer şansınız yaver giderse aklınıza yatan evi hemen bulabilirsiniz. Ancak ev arama dönemi kiralayacaksanız, kiralama dönemine geldiyse ki bu genellikle yaz sonu yani üniversitelerin eğitime başlama öncesi dönemidir. Bu dönem genellikle kiralık evlerin zor bulunduğu dönemdir. Akşam ilana çıkan evi sabah aradığınızda emlakcı veya ev sahibi evin verildiğini söyleyebilir. Bütün bu durumlar aşıldı istediğiniz özelliklere sahip evi buldunuz şimdi sıra tuttuğunuz evi temizleyip, mevcut oturduğunuz evi toplamakta.

Yeni Evin Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yeni tuttuğunuz evi temizlemek için uygun zaman seçilerek işe başlanır. Eğer çalışıyorsanız ve ev taşımayı hafta sonu gerçekleştirmek istiyorsanız ev temizliğini hafta içi halletmelisiniz. Temizliği kendiniz yapacak iseniz akşamları yeni tuttuğunuz eve gidip yapabilirsiniz, ama ben yapamam zaten işim yorucu veya zaten beni yorucu bir süreç bekliyor diyorsanız ya da akşam bu işi yapmanıza engel durumlarınız varsa çocuk gibi temizlikçi tutabilirsiniz. Temizlikçi ile yapacaksanız bu işi temizlikçi seçerken gayet dikkatli olmalısınız. Temizlikçi ile anlaşmanızı istekleriniz doğrultusuna yapmalı ve temizlik sonrası kontrol ederek ücretini ödemelisiniz. Ücretini peşin ödediğiniz ilk defa çalıştığınız biri ise taşınma öncesi evinizi temizlenmemiş olarak bulabilirsiniz. Eğer kendiniz yapacak iseniz temizliği ilk önce kaba temizlik sonrasında ince temizliğe geçebilirsiniz. Eğer ev boyalı değilse boya yaptırmak için bir usta bulacak ve bunun için en az üç gün ayıracaksınız. Boyacıyı yakınlarınız arayıcılığı ile ya da internetten bulabilirsiniz. Armut.com sitesinde hem nakliyat hem boya hem de temizlik için ihtiyaç duyduklarınıza ulaşabilirsiniz. Eğer kaba temizlik bittiyse işe camlardan başlayın. Cam temizliği sonrası mutfak dolapları, banyolar ve en son yerler silinerek taşınma öncesi temizliği tamamlayabilirsiniz. Sıra geldi nakliye ayarlayarak evi toplamaya. Nakliyeyi size tavsiye ettiğimiz şekilde bulabilirsiniz. Ancak anlaştığınız nakliye şirketinin aracının eşyalarınızı taşıyacak büyüklükte ve taşıma işlemini yapacak olanların sayısına dikkat etmelisiniz yoksa hem eşyalarınız zarar görür hem de o gün yetersiz elemandan dolayı size bayağı uzun geçer.


Evi Hangi Sıraya Göre Toplamalıyım?

Önce halıların bükülüp yerden kaldırılmasını tavsiye ederiz, çünkü toplama sırasında oluşacak toz pislik halılarınızın kirlenmesine neden olacaktır. Sonrasında yatak yorgan gibi kaba eşyalar toplanmalı bunları jumbo büyüklükte kalın çöp torbası kullanarak yapabilirsiniz. Bu şekilde paketleme daha az maliyetli olacaktır, çünkü her şeyde koli kullanmak oldukça maliyetli olur. Sonrasında eğer yeterli bavulunuz var ise kıyafetlerinizi ,taşınmaya kadar kullanacaklarınız dışındakiler, bavullara koyabilirsiniz. Sığmayanları yine kalın jumbo çöp torbalarına koyabilirsiniz. Sıra evdeki biblo ve çiçeklerin kolilenmesine geldi eğer kırılacak bir şey varsa kolinin üzerine kırılacak diye yazın, taşınma sırasında bu kolilere daha çok dikkat edileceğini unutmayın. Şimdi mutfak toplamaya geçebilirsiniz. Taşınmaya kadar ihtiyaç duyulacaklar dışındaki mutfak eşyalarını aynı türden olanları aynı koliye şeklinde toplayabilirsiniz. Tabii üzerine kırılacak yazmayı unutmayın mutfak eşyaları genellikle kırılacak eşyadır. En son sürekli kullanılan eşyaların toplanması yapılabilir. Tülleriniz bir kaç gün önce çıkarıp yıkarsanız yeni evde bir de onunla uğraşmazsınız. Artık taşınma günü geldi çattı.

Taşınma Günü Neler Yaşayacaksınız?

Taşınmalar genelde sabah erken başlar çünkü hem taşınılan evden eşyalar sökülüp araca yüklenecek hem de yeni eve boşaltılıp kurulum işlemi yapılacaktır. Bunun için en az beş saat gerekecektir. Sıkıntılı ve yorucu bir gün ama sonrası rahat edeceksiniz diye düşünürseniz her şey daha kolay gelişir unutmayın.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)