TBMM Başkanı Toptan: Cumhuriyetin temel nitelikleri değişmez

TBMM Başkanı Toptan: Cumhuriyetin temel nitelikleri değişmez
(03.10.2007)

TBMM Başkanı Köksal Toptan‚ 'in açılışında yaptığı konuşmada‚ anayasa değişikliği tartışmalarına değindi ve cumhurdiyetin laik demokratik yapısı başta olmsak üzere temel niteliklerinin değiştirilemeyeceğini söyledi. Toptan‚ “Atatürk ve onun ilkeleri en büyük rehberimizdir” dedi.

Toptan‚ dün yapılan Meclis'in 23. Dönem İkinci Yasama Yılı açılış törenindeki konuşmasına Şırnak'ta teröristler tarafından şehit edilen vatandaşlara rahmet‚ yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Toptan “Birey ve kurum olarak her kesimin ve herkesin‚ ortak bir cephede tavır alması ve ülkede oynanmak istenen oyunlara gelmemesi gerektiğini altını çizerek bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

Atatürk'ün kurduğu Meclis'in 87 yılda büyük mesafeler alıp kararlara imza attığını anımsatan Toptan‚ laik demokratik cumhuriyete yaptı. Toptan‚ “Önümüzde büyük Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği ‘çağdaş uygarlık' hedefine ulaşma yolunda Cumhuriyetimizin 100. yıl vizyonu var. TBMM yeni dönemde yürüteceği çalışmalarını da bu vizyona yakışır dikkatle yapacak‚ demokrasimizin daha da kökleşmesinde sarsılmaz bir güç kaynağı olacaktır” diye konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Toptan‚ değişikliğin belli konulara indirgenerek tartışıldığını‚ bunun da normal ve ülkenin yeni anayasa isteminin dinamik göstergesi olduğunu ifade etti. Toptan‚ laik demokratik tanımı yapan Anayasa'nın ilk üç madesini anımsattı ve bunların değiştirilemeyeceğini vurguladı. Toptan şunları söyledi: “Anayasanın birinci maddesi devletin seklinin cumhuriyet olduğunu‚ ikinci maddesi temkel niteliklerini‚ üçüncü maddesi Türkiye'nin bölünmez bütün olduğunu‚ dilinin Türkçe‚ bayrağının ay yıldızlı al bayrak olduğunu‚ mili marşının İstiklal Marşı‚ Başkentinin ankara olduğunu belirtiyor. Bunlar değiştirilemez hükümlerdir. Kimse kuşku duymasın ki Türkiye Cumhuriyeti onu kuran temel ninelikleri değiştirmeden şanla serefle devam edecektir.”

 

Kaynak: Referans GazetesiTürkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)