sabit reklam
Telefonda Ekran Çiziklerini Onarmanın Çözümü Var mı?

Telefon kullanırken en çok yaşadığımız sorunlardan biri de ekranlarının çizilmesidir. Görüntü yönünden hiç hoş durmayan çizikler birçok farklı sebeplerden oluşabilir. Çoğunlukla yere düşme ve darbe alma sonucu çizikler meydana gelirken, dokunmatik telefonlarda sadece tırnakların sebep olduğu çiziklerde olmaktadır. Dokunmatik telefonlarda korumak adına koruyucu yapışkanların kullanılması doğru bir yöntemdir. Fakat birçoğumuz bu durumu önemsemez telefonu korunmasız kullanırız ta ki başına bir şey gelinceye dek. Böyle kullanıldığında kısa sürede telefonda çizikler meydana gelir. Görüntü kirliliğine sebep olan ekranın çizilmesi, sırf çizik nedeni ile ekran camının değiştirilmesine neden olabilir.Oysa ki camı için uçuk bir ücret ödemek yerine öncelikle pratik çözümleri denemekte fayda vardır.Maddi yönden problemi olmayan kullanıcılar hiçbir şey ile uğraşmadan direk ekran camını değiştirebilir. Tam tersi durumda, ekonomik yönden kısıtlı imkanı olan kullanıcılar için oldukça kolay ve pratik yollar sunabiliriz.

telefon-ekranının-cizilmesi

Ekran Çizikleri İçin Çözüm Nedir?

Günümüzde, akıllı telefonların camları Corning Gorilla Class veya safir olarak üretilmektedir. Telefon camları, ne kadar çizilmez cam olsa da maalesef kullanıcıların dikkatsizlikleri sonucu ufakta olsa mutlaka çizilmeye maruz kalabilmektedir. Tabi ki her telefonda kırılmaz cama rastlamak mümkün değildir. Model ve kalitelerine göre ürünlerdeki kullanılan malzemelerin kaliteleri de değişiklik göstermektedir. Durum böyle olunca bu tip telefonların ekranları çok daha çabuk çizilebilmektedir. Kullanıcılar tarafından oluşan bu tür çizilmelere bir kaç yöntem mevcuttur. Bir çoğumuzun bilmediği bu yöntemlerle telefonlarımız ilk günkü gibi pürüzsüz olabilir. Şimdi hep birlikte cam çiziğine karşı yöntemleri inceleyelim.

Karbonat İle Cam Çiziklerine Mucizevi Çözüm Nasıl Olur?

Herkesin bildiği gibi karbonat, birçok faydası bulunan bir üründür. İşte cam çiziğin de de karbonatın etkisini görmekteyiz. Cam çiziklerin de en etkili çözümlerden biri de karbonat yöntemidir. Eminim, karbonatın telefonunuzda ki çiziğe ne gibi etkisi olacağını düşünmektesiniz ve haklısınız. Karbonatın etkisi ile çok kısa sürede çiziklerden kurtulmanız mümkün. Nasıl mı?

Öncelikle, 2 yemek kaşığı karbonat işinizi görmeye yeterlidir.

 • Küçük bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı karbonatı dökün,
 • Üzerine de 1 yemek kaşığı su dökün,
 • Malzemeleri macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın,
 • Cep telefonunun çizik yerlerini yavaş hareketlerle karışımı sürüp yedirin,
 • Karışımı telefon camında 10 dakika bekletin,
 • Son olarak yumuşak bir mendil ile telefonunuzun ekranını iyice temizleyin,

sonuca çok şaşıracaksınız.

karbonat-ile-ciziklere-cozum

Sıvı Yağ İle Cam Çiziklerine Çözüm Nasıl Sağlanır?

Karbonatın çözümünden sonra sıvı yağda cam çiziklerine doğru bir yöntemdir. Sıvı yağ sayesinde cam çiziklerine veda edebilirsiniz. Çizikten kurtaracağı gibi telefonunuza parlak bir görünüm sağlamaktadır. Sıvı yağ cam çiziklerine nasıl çözüm sağlar? Zaten sıvı daha da zararı olmaz mı? gibi sorularınızı duyar gibiyim. Sizi daha çok merakta bırakmadan konuya geçelim. Çok basit ve kısa sürede çözüm sağlayan yöntemdir. Peki, nasıl?

Çok az miktar çözüm için yeterli olacaktır.

 • Az miktarda sıvı yağı çizik olan yerlere sürün(oranı abartmamakta fayda var),

Bununla beraber, diş macunu da cam çiziklerinde yardımınıza koşmaktadır.

 • Çok az miktardaki diş macununu çizik olan bölgelere sürüp yedirin,
 • Macun kuruyana kadar telefon üzerinde bekletin,
 • Yumuşak mendil ile iyice temizleyin,

ve yine aynı sonucu göreceksiniz.

dis-macunu

Cam çiziklerin de etkili olan bir diğer yöntemde araba pastasıdır. Araba çiziklerin de etkili bir çözüm olan bu pasta cam çiziklerin de de aynı etkiyi sağlamaktadır. Nasıl olabilir birlikte bakalım.

 • Az miktarda araba pastasını çiziklerin üzerine sürün,
 • Peçete ile dikkatli bir şekilde temizleyin,

gördüğünüz sonuç yine aynıdır. Makalemizde okuduğunuz gibi, cam çiziklerine bu yöntemler ile çare bulabilir gereksiz ödemelerden kurtulabilirsiniz.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)