Toparlı: ”Türkçe Elden Gidiyor‚ Yol Gidiyor Söylemleri Anlamsızdır”

Toparlı: ”Türkçe Elden Gidiyor‚ Yol Gidiyor Söylemleri Anlamsızdır”
(13.11.)

Türk Dil Kurumu {TDK} Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Toparlı‚ Adıyaman'da ”Türkçe'nin Gücü” adlı bir konferans verdi.

 

TDK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Toparlı‚ önce Adıyaman Üniversitesi'nin isteği üzerine üniversite öğrencilerine‚ daha sonra Emniyet Müdürlüğü'nün isteği üzerine polislere ”Türkçe'nin Gücü”nü anlattı.

 

Konferansa Vali Halil Işık‚ Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam da katıldı.

 

''Türkçe elden gidiyor‚ yol oluyor'' iddialarının anlamsız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Recep Toparlı‚” Her şeyden önce Türkçe'nin sevilmesi lazım. Bugünkü bazı diller yokken Türkçe vardı. Türkçe dünyanın en eski 5 dilinden birisidir.” dedi.

 

 

Türkçe'nin konuşma dili olarak 5 bin yıllık geçmişi bulunduğunu Sümerce ile yaşıt olduğunu bildiren Toparlı‚ ”Sadece konuşma dili olarak değil sanat‚ ve bilim dili olarak da Türkçe'nin köklü bir geçmiş ve zenginliği var. Atatürk'ün bize emanet ettiği harfler 29 tanedir. Yabancılaşma‚ Türkçe'nin yetersizliğinden değil‚ kayıtsızlıktan‚ özensizlikten‚ başta ana dilimiz olmak üzere kültürel zenginliğimize değer vermemekten kaynaklanıyor. Günümüzde kullandığımız kelimelerin birçoğu yabancı dillerden gelen kelimelerdir.

 

İfade edeceğimiz kelimelerin varken neden yabancı dille ifade etmeye çalışıyoruz bilinmez turistlik yerlerde kullanılan yabancı levhaların öncelikle büyük harflerle Türkçe yazılması gerektiğini düşünü. Yapılan bu yanlışlıklar bizim bilinçsizliğimizden kaynaklanmaktadır. Hâlbuki yörelerimize ait konuşmalar birer zenginliktir. Türkçenin ne kadar zengin bir dil olduğunu artık diğer ülkelere göstermemiz gerekmektedir. Öyle bir durumdur ki bizim ürettiğimiz ürünleri bile bize yabancı isimlerle sunuyorlar. Yabancılaşma özelliğinden boş zamanlarda bulmaca çözerek bilgi dağarcığını genişleterek kurtulmak mümkündür. Atalarımızdan gelen Türkçe kelimeleri çocuklara ve gençlere aktarmamız gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haberler Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)