sabit reklam
Türk Dünyası İçin Önemli Bir Adım

Türk Dünyası İçin Önemli Bir Adım
(28.09.2007)

Türkçe konuşan ülkeler arasında ortak bir meclis grubunun kuruluş çalışmaları devam ediyor. Azerbaycan -Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Haluk İpek Bakü ’de yaptığı açıklamada kurulacak olan bu teşkilatın Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine hizmet edeceğini söyledi: “Eğer Türkçe konuşan ülkelerin meclis gubu kurulursa ve milletvekilleri belirli dönemlerde biraraya gelerek yoplantılar yaparsa‚ Türk ülkeleri arasındaki ilişkiler genişletilir.”

 

Türkçe konuşan ülkeler meclis grubunun kuruluşu birkaç yıldır gündemde‚ ancak ülkeler karar verme aşamasında aceleci davranmak istemiyorlar. 2007 yılında Antalya ’da yapılan Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi ’nde temsilcileri böyle bir grubun kurulmasının önemine ve yararına dikkat çekmişlerdi.

 

 

Azerbaycan ’da konu ile ilgili temaslarına devam eden İpek bu konuda sabırlı davranılmasını isteyerek konuşmasını şöyle bitirdi: “Bu grubun kurulumunu çok kısa bir zaman içerisinde bitirmek mümkün değil. Türkçe konuşan ülkeler bunun için yoğun bir hazırlık yapmalılar.”

 

Şu anda dünyada Azerbaycan‚ Kazakistan‚ Kırgızistan‚ KKTC‚ Özbekistan‚ Türkiye ve Türkmenistan ’ın dahil olduğu 7 bağımsız Türk devleti ve 20 nin üzerinde özerk konumda Türk Cumhuriyeti bulunuyor.

Kaynak: Tüm Gazeteler Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)