Türk İcadı Türkçe Yönlendiriyor

İcadı Türkçe Yönlendiriyor

ADANA – Türk mühendisleri tarafından üretimi gerçekleştirilen araç navigasyon[yönleme] cihazı‚ Türkçe yönlendirmeyle sürücüyü ulaşmak istediği adrese götürüyor.

 

Odit AŞ Yazılım Geliştirme Uzmanı Selman‚ sektörde 2003 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini belirterek‚ Unicode Yazılım'la birlikte geliştirdikleri yüzde 100 Türk üretimi ilk navigasyon cihazı olan ”Bulbul B90”ı‚ eylül ayından itibaren piyasaya sunduklarını kaydetti. Portatif bir cihaz olan Bulbul B90'ın üzerinde cep telefonlarında da kullanılan batarya bulunduğunu ve araç çakmağından şarj edilebildiğini kaydeden Selman‚ aracın ön camına vakum sistemiyle yapıştırılarak kullanıldığını bildirdi.

 

Cihazın ithal rakiplerinden ayrılan en önemli özelliğinin‚ sürücüyü belirttiği adrese Türkçe seslendirmeyle götürmesi olduğunu vurgulayan Selman‚ ”Eğer yolun kapalı olması gibi bir nedenle cihazın belirlediği yoldan sapılırsa‚ hemen yeni bir yol hesaplaması yapıyor. Ayrıca‚ yapay zeka özelliğiyle‚ sürücünün tercih ettiği yolları öğrenip‚ gidilecek yolu önerirken buna göre hareket ediyor” dedi.

 

”29 ilin sokaklarına kadar her nokta var”

 

Bulbul B90'da yüklü haritanın‚ üzerindeki isimlerde ”ı‚ ğ‚ ş” gibi Türkçe karakterlerin kullanıldığı en güncel Türkiye haritası olduğunu da eden Selman‚ şöyle devam etti:

 

”Uluslararası standartlarda hazırladığımız haritaları kullanıyoruz. Avrupa'nın en büyük dijital üreticisi Navteq‚ Türkiye'de bizim haritalarımızı kullanıyor. Harita‚ Türkiye'nin tüm karayollarının yanı sıra 29 büyük ilin tüm cadde-sokak-pafta detayları ve 100 binin üzerinde güncel alışveriş merkezi‚ restoran‚ hastane‚ okul‚ sağlık kuruluşu gibi noktalarını içeriyor. Bu haritaları her ay güncelliyoruz ve internet sitemizden indirilerek‚ Bulbul B90'a yüklenebiliyor.”

Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)