Türk Öğretmenler: ”Balkanlar’daki En Büyük Sorunumuz Eğitim”
k Öğretmenler: ”Balkanlar'daki En Büyük Sorunumuz Eğitim”
(04.07.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi {OMÜ}'de branşları ile ilgili eğitim görmek amacıyla Samsun Balkan Türkleri Kültür ve Haberleşme Derneği'nin misafiri olarak Kosova ve Madedonya'dan Samsun'a gelen 20 Türk öğretmen‚ görev yaptıkları lerdeki sorunları anltı.lerdeki sorunları anltı.lerdeki sorunları anltı.lerdeki sorunları anltı.tı.tı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi {OMÜ}'de branşları ile ilgili eğitim görmek amacıyla Samsun Balkan Türkleri Kültür ve Haberleşme Derneği'nin misafiri olarak Kosova ve Madedonya'dan Samsun'a gelen 20 Türk öğretmen‚ görev yaptıkları kentlerdeki sorunları anlattı. Makedonya Türk Öğretmenler Derneği ile Kosova Türk Öğretmenler Derneği üyeleri‚ şılaştıkları en büyük sorunun Türkçe'yi yaşatmadaki zorluklar olduğunu kaydetti. Eğitim alanında Türkçe'yi ve Türklüğü ön plana çııp‚ öğrencileri bu doğrultuda yetiştirmek için büyük sıkıntılar çektiklerini dile getiren öğretmen‚ bu sıkıntıların aşılması için Türkiye'den yardım beklediklerini söylüyor.

OMÜ Konukevi'nde öğle yemeğinde gazetecilerle araya gelen Türk öğretmenler‚ Balkanlardaki ortak problemlerinin kadro ve kitap olduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili konuşan Makedonya Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Sevim Abaz‚ Makedonya Hükümeti'nin kitap bastıracak sı olmadığını belirterek‚ kendilerini mağdur ettiklerini kaydetti. Kitap bulabilmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarına başvurup destek istediklerini anlatan Abaz‚ “Türkler olarak Makedonya'da zor dudayız. Üsküp'te daha toplu halde yaşıyoruz. Ama Batı Makedonya'daki Türk kardeşlerimizin duu daha içler acısı. Makedon ve Arnavutların baskısı ile Türk nüfusu gittikçe azalıyor. Eğitim ise kanayan yaramız. Bunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulması lazım. Güvencemiz olsa‚ sayımız artacak. Sesimizi daha çok duyurmuş olacağız. Eğitimi daha güçlü vermiş olacağız. Ama bu şu anda mümkün değil.” dedi.dayız. Üsküp'te daha toplu halde yaşıyoruz. Ama Batı Makedonya'daki Türk kardeşlerimizin duu daha içler acısı. Makedon ve Arnavutların baskısı ile Türk nüfusu gittikçe azalıyor. Eğitim ise kanayan yaramız. Bunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulması lazım. Güvencemiz olsa‚ sayımız artacak. Sesimizi daha çok duyurmuş olacağız. Eğitimi daha güçlü vermiş olacağız. Ama bu şu anda mümkün değil.” dedi.

{Cihan Haber Ajansı}

 

Kaynak: Haberler.com

 

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)