sabit reklam
Türkçe Alman öğrencilerin en çok ilgi duyduğu dil.
öğrencilerin en çok duyduğu
(26.06.2007)

Bonn – Almanya’da Bonn Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniversitesinde kurulan Türkçe bölümü‚ Alman ve diğer yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun ilgisini görüyor.

Bonn Üniversitesi Doğu ve Asya Dilleri Bilim Dalı bünyesi altında bulunan Türkçe bölümü okutmanı İlhamı Ege‚ bölümlerindeki Türkçeden Almancaya ve Almancadan Türkçeye çeviri dersleriyle öğrencilerin çeviri becerilerini‚ günlük yaşamda kullanılan deyim ve sözcüklerin bulunduğu metinlerle de konuşma becerilerini artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Ege‚ her yönüyle çağdaş Türkçenin öğretildiği bu bölümden mezun bir öğrencinin‚ Almanya’da ya da Türkiye’de mütercim olarak çalışma yeterliliğine sahip olduğunu belirterek‚ “Bu yönüyle çağdaş Türkçe öğretimi noktasında Almanya’nın en iddialı bölümüyüz” dedi.

Bölüm başkanı Dr. Hedda Reindl-Kiel ise kurslara Alman öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Özellikle Eğitim Fakültesi Kültürler Arası Pedagoji Bölümü öğrencileri bu dersi tercih etmektedir. Bu bölüm öğrencileri ileride görev yapacakları okullarda Türk öğrencilerle ve aileleriyle daha rahat iletişim kurmak için Türkçe öğrenmektedir. Kursların bitiminde yazılı ve sözlü sınavlardan sonra öğrencilere Türkçe Dil Belgesi verilmektedir. Bu belge‚ Almanya’da her yerde geçerlidir. Her dönem 100’e yakın öğrenci Türkçe derslerine katılmaktadır.”

Riehl‚ Asya Bilimleri Enstitüsünde haftada ikişer saat olmak üzere “Türk Edebiyatı” ve “Her Yönüyle Türkiye” adı altında iki dersin seçmeli olarak verildiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Bu derslere daha çok yabancı uyruklu öğrenciler katılmaktadır. Türk öğrenciler‚ bu derslerden bilgileri olmadığı için ilgi göstermemektedir. Kendi ülkesini ve edebiyatını daha detaylı öğrenmek isteyen öğrencilerin bu dersleri almalarını kesinlikle öneriyorum. Sunulan bu tarz olanaklardan özellikle Türk öğrencilerinin yararlanması gerekir. Bu bölüm‚ Türk kültürü ve dilini yabancı uyruklu öğrencilere öğretmekle Türkiye hakkında bilgi edinmelerine olanak sağladığı gibi‚ Türk öğrencilerine de her iki dili en üst düzeyde öğreterek‚ hem kendi kültürlerinden kopmamalarına‚ hem de Alman toplumuna entegre olmalarına yardımcı olmaktadır.”

Öte yandan Almanya’da doğmuş Türk öğrencilerinin de bulunduğu bölümde Rus ve Alman öğrenciler‚ Türkçenin öğrenmesi zor‚ ama zevkli bir dil olduğunu belirtti.

Bu konuda Almanya genelinde 12 Türk okutmanın çeşitli üniversitelerde görev yaptığı belirtildi.

{AA}

Kaynak: Hürriyet

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)