Türkçe Bilmeyene Vatandaşlık Yok

Türkçe Bilmeyene Vatandaşlık Yok

Türk Vatandaşlığı Yasa Tasarısı Meclis İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yasa‚ Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılara yeteri kadar Türkçe konuşabilme şartını getiriyor.

 

Son olarak Devlet ı Mehmet Şimşek' İngiliz vatandaşlığıyla tartışma konusu olan çifte vatandaşlık‚ yasayla teşvik ediliyor. Askerlik görevini yapmamayı ve izin almadan yabancı bir ülke vatandaşlığına geçmeyi Türk vatandaşlığını kaybetme sebepleri arasından çıkaran Türk Vatandaşlığı Yasa Tasarısı dün TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

 

5 YIL İKAMET

Tasarıya göre‚ Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda şu şartlar aranacak: ”Ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak‚ tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz 5 yıl ikamet etmek‚ Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışlarıyla teyit etmek‚ genel sağlık bakımından tehlikeli bir hastalığı bulunmamak‚ iyi ahlak sahibi olmak‚ yeteri kadar Türkçe konuşabilmek‚ Türkiye'de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak‚ milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak.”

 

EŞİ ÖLEN YABANCIYA İSTİSNA

Bir Türk vatandaşı ile evlenmek‚ doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmayacak. Ancak bir Türk vatandaşıyla en az 3 yıldan beri evli olan ve evliliği süren yabancılar‚ Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvurabilecek. Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde‚ evlilik şartı aranmayacak. İzin almaksızın yabancı bir devlet hizmetinde gönüllü olarak askerlik yapanlar vatandaşlığı kaybedecek. Askerlik görevini yapmayanlar ile izin almadan yabancı bir ülke vatandaşlığına geçenlerin Türk vatandaşlığının kaybettirilmesi uygulamasına son verilecek. Yabancı ülke vatandaşlığına geçmek isteyenlerin İçişleri Bakanlığı'na bilgi vermesi yeterli olacak.

 

VATANSIZ KALMA ÖNLENECEK

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay‚ yeni yasayla Türk vatandaşlarının birden fazla ülkenin vatandaşı olmasının kolaylaştırıldığını vurguladı. Atalay‚ ”Tasarının genel esasları‚ öncelikle vatansızlığı önlemek‚ diğeri ise vatandaşlığı kaybetmenin zorlaştırılmasıdır” dedi.

Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)