Türkçe Harflerin Cep Telefonlarına Girişi Kabul Edildi

Türkçe Harflerin Cep Telefonlarına Girişi Kabul Edildi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım‚ resmi ziyaret amacıyla bulunduğu Hollanda'da yaptığı açıklamada‚ Türkçe harflerin cep telefonlarında tanınmasının kabul edildiğini bildirdi.

Yıldırım‚ Lahey'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada‚ uluslararası cep telefonları üreticileri birliğinin‚ geçen Meksika'da yaptığı toplantıda‚ ç‚ ş‚ ü ve ı gibi Türkçe karakterlerin cep telefonlarında tanınmasını benimsediğini belirtti.

Bakanın verdiği bilgiye göre‚ bundan böyle üretilen bütün cep telefonlarında Türkçe harfler yer alacak. Cep telefonlarında halen Türkçede kullanılan harflerin tamamı olmadığı için‚ Türkçe geçilen mesajlarda daha fazla ücret alındığını anımsatan Yıldırım‚ kabul edilen bu kararla Türkçe olarak mesaj geçmek isteyen herkesin önemli oranda tasarruf sağlayacağını anlattı.

İlk cep telefonu ıza girdiğinden bu yana bunun yapılması gerektiğini belirten Yıldırım‚ ”Biz bu dönemde başardık. Bunu hala birçok ülke başarmış değil. Örneğin İspanyollar da uğraşıyor‚ Araplar da. Ama henüz başaramadılar” dedi.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)