Türkçe, Kosova’da Kimliklere Giriyor…
Türkçe, Kosova'da Kimliklere Giriyor…
(05.08.2007)

Kosova'da Türkçenin resmî dil olması yönünde bir adım daha atıldı. Kosova Meclisi‚ belgelerinde ve formlarda Türkçe ibarelerin yer alması” teklifini kabul etti. Kosova Demokratik Türk Partisi {KDTP} Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar tarafından sunulan teklif 46 oyla kabul edildi.

Kimliklerde Sırpça ve Arnavutçadan sonra Türkçe ibarelerin de yer almasını öngören kararın uygulamaya geçmesi için bölgedeki BM şefinin onaylaması gerekiyor.

Gelişmeyi Cihan Haber Ajansı'na değerlendiren Mahir Yağcılar‚ tekliflerinin oyçğunluğuyla kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yağcılar‚ “Bu önerge Meclis tarafından kabul edildi. Kosova geneli için geçerli olacaktır. Uygulama ise en kısa zamanda UNMIK şefinin onayından sonra yürürlüğe girecektir.” dedi. 1999'daki NATO müdalesinin ardından Birleşmiş Milletler yönetimine geçen Kosova'da Türkçe resmî dil statüsünden çıkarılarak yerine İngilizce getirilmişti. Kosova'da halen Arnavutça ve Sırpça resmî dil olarak kabul ediliyor. Ancak KDTP'nin yoğun çalışmaları sayesinde Türk dili önce Prizren Belediyesi'nde daha sonra Mitroviça ve Gilan'da resmî dil olarak kabul edildi.

Bu arada Rusya'nın itirazları nedeniyle nihai statüsünün bir türlü belirlenemediği Kosova'da yeni görüşmelerin başlaması öncesi Sırbistan yumuşama sinyali verdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Sırbistan Dışişleri ı Vuk Jeremiç‚ Kosova'ya 'dünyadaki en geniş otonomiyi verebileceklerini' söyledi. Jeremiç‚ bunun‚ 'Kosovalıların IMF‚ Dünya Bankası ve finans kurumlarında temsil edilmesi ve elçilik açabilmeleri'ni kapsayabileceğini belirtti. Sırp bakan‚ “Pek çok şeyden vazgeçmeye hazırız. Ancak onlar da bazı şeylerden vazgeçmeli.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)