Türkçe Yasağı Koyan Başkana TÜRK Dersi…

Türkçe Yasağı Koyan Başkana TÜRK Dersi…
(03.10.2007)

Türkçeyi yasaklayan Almanya'nın Rastatt şehri Belediye Başkanı tam bir seçim şoku yaşadı. Türkler başkanı koltuğundan etti.

Pazar günü yapılan ikinci tur belediye başkanlığı seçimini‚ Rastatt'ta anadil derslerine sınıf verilmemesi kararını aldıran eski başkan Klaus Eckhard Walker'e karşı kazanan Hans Jürgen Pütsch‚ kentte yaklaşık bir yıldır uulanan anadil yasağını kaldıracağını açıkladı.

Almanya'da adını anadil dersine sınıf tahsis edilmemesi kararı ile duyuran Rastatt kentinde‚ yasağın kalkması için düğmeye basıldı. Geçtiğimiz pazar günü yapılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimini‚ yasağı getiren belediye başkanı Klaus Eckhard Walker'e karşı 600 oy farkla kazanan Hans Jürgen Pütsch‚ “Anadil yasağının kaldırılması için gereken çalışmaları başlcağım” dedi.

Türkler ile görüşecek Rastatt belediyesi sınırları içindeki tüm okullarda sınıfların anadil dersi için açılacağı sözünü veren Hans Jürgen Pütsch‚ “Belediye Meclisi'nde bu konuyu açık açık dile getirip kendi görüşümü belirtec” diye konuştu. “Gizli din dersinin verilmediği yerlerde acilen anadil dersinin verilmesi gerekir” diyen Pütsch‚ ayrıca Rastatt'taki Türk toplum temsilcileri ile biraraya gelerek‚ paralel toplum oluşmasının nasıl engelleleceği üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.leceği üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.leceği üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Almanca'ya 1 Aralık'ta görini yasakçı başkan Klaus Eckhard Walker'den resmen dralacak olan Hans Jürgen Pütsch‚ “Göçmen kökenli çocukların ayrıca Almanca öğrenmelerine de verilmesi gerekiyor. Bu konuda yoğun bir çalışma yapılması gerekir” dedi.

48 bin nüfusu olan Rastatt kentinde 4 bin yabancı yaşıyor. Yabancılardan oy hakkı olanların sayısı 1500. Kentteki 2 bin Türk'ün ise 400'ü seçme hakkına

YASAĞI WALKER GETİRDİ

Baden bölgesindeki Rastatt kentinde Belediye Başkanı Klaus Eckard Walker'in önerisiyle belediye meclisi‚ Rastatt ve Rastatt'a bağlı yerleşim birimlerindeki okullarda anadil dersi için sınıf verilmemesini kararlaştırdı. 24 Kasım 2006 tarihinde belediye meclisinde alınan karardan sonra ilk kez 19 Aralık'ta yasak uygulanmış ve ne öğrenciler‚ ne de öğretmenler okullara alınmıştı.

Walker‚ yapılan tüm görüşmelere ve diplomatik temaslara rağmen kararında diretmiş ve yaptığı sert açıklamalarla ortamı germişti.

Türk‚ İtalyan ve Hırvat sivil toplum örgütleri Rastatt Belediyesi ile temasa geçmiş ve sınıf tahsis edilmemesi kararının gözden geçirilmesini rica etmişler‚ ancak Walker reddetmişti. Bu tartışmaların yogun yaşandığı dönemde‚ Walker'in bunu yapılan son seçimler öncesinde koz olarak kullanmak istediği ileri sürülmüştü.

 

Kaynak:ZamanTürkcan

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)