Türkçe‚ Yeniden Bilim ve Sanatın Dili Olacak

Türkçe‚ Yeniden Bilim ve Sanatın Dili Olacak

Balkan ülkelerindeki eğitim çalışanları‚ sorunlarını tartışmak ve Türk dilini yeniden etkinleştirmek için İstanbul'da toplandı.

Türk Eğitim-Sen'in düzenlediği toplantının sonucunda ”Eğitimde işbirliği ile dilde‚ fikirde‚ işte birlik” kararları çıktı. Bulgaristan‚ Romanya‚ Yunanistan‚ Kosova ve Makedonya'dan toplantıya katılan Türk eğitim derneklerinin temsilcileri‚ ”Türkçeyi yeniden bilim‚ şim ve sanat dili haline getireceğiz.” sözü verdi.

Uluslararası Avrasya Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Şuayip Özcan toplantının dilde‚ fikirde‚ işte birlikteliği sağlamak için önemli bir başlangıç oluşturduğunu söyledi. Türkiye dışında da Türklerin unutulmaması gerektiğini belirten Özcan‚ toplantıyı düzenleme amaçlarını ”Türk dilinin yeniden kullanımını sağlamak ve bu konuda strateji ile politikalar geliştirmek” olarak açıkladı. Milletlerin dilleri ile yaşadığını belirten Özcan‚ ”Rus komünizminin dağılmasından sonra Türk milletinin esaret altında dil birlikteliğinden nasıl koparıldığını gördük. Biz de parçalanan bu birliği yeniden kurmak‚ Türkçeyi yine bilim‚ anlama ve iletişim dili haline getirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Türk eğitimciler‚ sempozyum sonunda kurulma kararı alınan Uluslararası Avrasya Eğitimcileri Federasyonu sayesinde ortak sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunma‚ hukukî haklarının korunması ve kazanılması için işbirliği yapma ve asayişi bozmayan toplantılar ile sendikalar kurmayı kararlaştırdı. Türk dilini Türklerin yaşadığı coğrafyada yeniden etkin bir konuma getirmek isteyen eğitimciler‚ bunun için gerekli şartları en kısa zamanda oluşturacak.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)