Türkçenin gücünü Orhan Pamuk’la anlattı

Türkçenin gücünü Orhan Pamuk'la anlattı
(28.09.2007)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‚ Türkçenin 'devlet‚ edebiyat‚ bilim ve aynı zamanda halkın yaşayan dili' olarak en güçlü dönemini yaşadığını söyledi.

Önümüzdeki ay Huber Köşkü'nde vereceği resepsiyona Pamuk'u da davet eden Gül‚ Türkçenin gücünü ve geldiği seviyeyi anlatırken de Pamuk'un aldığı ödülü örnek gösterdi. Sezer‚ görevde iken Nobel ödülünü kazanan Pamuk'u tebrik etmemişti.

Cumhurbaşkanı Gül‚ Türk Dil Kurumu tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen '75. Dil Bayramı' açılış törenine katıldı. Burada konuşan Gül‚ toplantının Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde gerçekleşmesine özel önem verdiğini belirtti. Dil Bayramı etkinliklerinde Türkçenin zor bir süreçten geçtiği‚ yozlaştığı ve kirlendiği gibi söylemlerin bulunduğunu hatırlatan Gül‚ “Muhakkak ki‚ doğru yanları vardır. Özellikle iş dünyasında tabelaları görüyoruz. Ama ben‚ bunları bir yana bırakarak Türkçenin muhteşem gücünü gösteren gelişiminden söz etmek istiyorum.” dedi.

200 MİLYON İNSAN KONUŞUYOR

Günümüzde‚ Türkçenin 'devlet‚ edebiyat‚ bilim ve aynı zamanda halkın yaşayan dili' olarak en güçlü dönemini yaşadığını vurgulayan Gül‚ “Konuşur sayısı 10 bini aşmayan diller için söylenen yok olma tehlikesinin‚ 70 milyonu içeride‚ 200 milyonu dışarıda konuşuru olan Türkçe için geçerli olduğunun vurgulanması anlaşılır değildir. Onun için Türkçenin güçlü yönlerini gösteren gelişmeleri ön plana çıkarmanın daha yararlı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Almanya‚ Fransa‚ İsveç‚ Norveç‚ Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde göz ardı edilemeyecek kadar Türkçe konuşan nüfus bulunduğuna çeken Gül‚ Türkçenin anadil olarak kullanılan ikinci büyük dil olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül‚ Avustralya gibi uzak ülkelerin de Türkçenin konuşulduğu bölgelerin arasında sıralanabileceğini dile getirerek‚ Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkçenin konuşulduğu coğrafyada dikkate değer bir genişlemenin olduğunu vurguladı. Gül‚ buna Çin'den Balkanlar'a‚ Sibirya'dan İran'ın içlerine kadar olan bölgede konuşulan Türk dilinin lehçelerinin eklenmesi durumunda ortaya muazzam genişlikte bir coğrafyanın çıktığını söyledi. Gül‚ şöyle devam etti: “Hatta kanaatimce tüm tablonun sonucu olarak Türkçe yazan bir romancımız‚ geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüş. Türkçe gittiği her yerde başka dillerle ilişki içinde olmuş‚ onları etkilemiş ve onlardan etkilenmiştir. Avrupa ülkelerinde Türkçe konuşarak işlerin büyük bir bölümünün yerine getirilmesi çoğumuzun henüz farkında olmadığı yeni bir gelişmedir. Yeni olduğu için büyük bir ihtimalle çoğunuzun farkında olmadığı bir duruma Türkçenin gücünü göstermesi bakımından dikkat çekmek istiyorum.” İstanbul‚

{}

Kaynak: Vatanbir Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)