Türkçenin Kayıp Hazinesini Bulana 1000 Altın Ödül

Türkçenin Kayıp Hazinesini Bulana 1000 Altın Ödül

Birliği‚ Türk dilinin ilk gramer kitabı olan Kaşgarlı Mahmut'un kayıp eseri ”Kitabu Cevahirü'n Nahv Fi Lugati't Türk”ü bulana 1000 Cumhuriyet Altını ödül verecek.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Deliömeroğlu‚ 'i‚ doğumunun 1000. yılı olduğu için ”Kaşgarlı Mahmut Yılı” olarak ilan ettiklerini bildirdi. Büyük bilgini Kaşgarlı Mahmut'un ”Kitabu Cevahirü'n Nahv Fi Lugati't Türk” isimli eserinin Türk dilinin ilk gramer kitabı olduğunu belirten Deliömeroğlu‚ ”Gramer kitabının varlığı biliniyor‚ ama henüz gören yok” dedi. Bu eserin Türkiye için olduğu kadar dünya diller tarihi için de çok önemli bir eser olduğunu vurgulayan Deliömeroğlu‚ ”Ümit ediyoruz ki Divanü Lugati't Türk gibi‚ bu gramer kitabı da bir gün gün ışığına çıksın‚ kültür hayatımıza katkı yapsın” dedi. Divanü Lugati't Türk'ün orijinalinin İstanbul'da Millet Kütüphanesi'nde bulunduğunu belirten Deliömeroğlu‚ şunları söyledi:

”Divanü Lugati't Türk de kayıptı ve 1900'lü yılların başında kitap kurdu olan Ali Emiri Efendi tarafından 30 altına sahafta bulunmuştu. İkizlerden biri bulundu. İkinci ikiz de bir yerlerde gizleniyor ve umarım o da gün ışığına çıkacak ve çıkınca da çok büyük olay olacak.”

Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)