sabit reklam
Türkiye 4G Hıza Kavuşuyor

Türkiye iletişim çağında gelişmiş ülkelere nazaran geride kalmış durumda. Çoğu gelişmiş ülke biz 3G teknolojisi ile tanışmadan 4G hızı kullanıyordu bile. Yakın zamanda geçmiş olduğumuz 3G teknolojisi şimdilerde rafa kalkmak üzere, 4G hızlı ile bağlantı sağlanmaya üzere. 4G ile bağlantılı kurulmasını sağlayacak ihale, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 mayıs Salı günü Ankara’ da yapılacak. Yapılacak olan ihalede yetkilendirme süresi 2029 yılına kadar geçerli olacak ve ihalede 20 frekans paketi satılacak. Türkiye’ nin hızlı iletişim çağına geçmek için atmış olduğu bu adım sayesinde gelişmiş ülkelerle aynı hızı kullanmaya geç olsa da bir an önce geçmesi gerekmektedir. Ülkemizde 3G hızı da oldukça geç başlamış bununla birlikte, akıllı telefon kullanımı artmıştır.

4G ile Neler Değişecek;

4g-turkiye 3G den çok daha hızlı veri aktarımı 4G ile sağlanacak. Bu da 4G’ ye uyumlu telefonlara olan rağbette patlama yaşanıyor. Şuanda ABD ve İngiltere başta olmak üzere hemen hemen 130 ülkede 4G teknolojisi kullanılmaktadır. Türkiye 4G kullanımı kısa zaman içinde girmesi planlanmakta ve ülkemizde de veri aktarım hızını arttırıcı gelişmiş teknoloji kullanılmaya başlanacaktır. Peki hayatımızda neler değişecek? Şuanda kullanmakta olduğumuzdan daha hızlı veri aktarımı yapabileceğiz. 1G analog telefonları temsil ederken, 2G dijital telefonları temsil etmekteydi. 3G ve 4G daha farklı durumlar sunmakta. 3G hızı ilk olarak Amerika’ da çıktığında 144 kps ile çalışması vaat edilirken, her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte 4000 kps’ ye kadar çıktı. Oysaki 4G LTE (dördüncü nesil uzun dönemli devrim), kullanmakta olduğumuz 3G  teknolojisinin 10 katı hızında çalışmaktadır. 10 Mbit hız ile giriş yapacak olan 4G teknoloji alt yapısına göre 1Gbit hıza kadar çıkması düşünülüyor. Her ne kadar kullanmakta olduğumuz teknoloji bize yetiyor gibi görülse de gelişen teknolojide, indireceğimiz programlarda büyüyüp gelişme göstermektedir. Bazı telefonlarda görürüz bu programı desteklemiyor diye, şuanda kullanacağımız teknolojide telefonlarda bu düzene göre dizayn edilecek bununla birlikte bize her programın daha hızlı indirilip kurulmasını sağlayacaktır.

4G ile 3G arasındaki farklar;

4G LTE teknolojisi anlık haberleşmeyi sağlarken, 3G teknolojisi hızlı haberleşmeyi sağlar bunun yanında 2G görüntülü konuşma sağlamaz, desteklemez. 3G teknolojisinde 800 MB’ lık bir film yaklaşık 7 dakika da indirilirken, 4G teknolojisinde bu süre oldukça kısa olacak 5-6 saniyede indirme gerçekleşecek.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)