Türkiye’de Eğitim

eğitimTürkiye'de verilen eğitimin ta iyi olmadığını bir çok kişi tarafından düşünülmektedir. Bunun nedeni ne olabilir? Eğitim için ayrılan bütçe yeterli olmasına rağmen neden eğitimimizdeki kalite bu durumda?  En önemli sorunlara kısaca açıklık getirmek istiyoruz. Türkiye'de eğitimle ilgili çok fazla değişiklikler olmuştur. Örnek verecek olursak 4+4+4 eğitim sistemine geçişte yaşanan uyumsuzluklardan bahsedebiliriz. Çok fazla değişim yaşadığımız eğitim sistemimizde be değişiklikler olurken çok hızlı bir şekilde ayrıntılara girilmeden hareket edilmesi pek oturmamış sistemlerin uygulama geçmesine neden oldu. Bu değişikliklerden hızlı sonuç beklendiğinden bir türlü sistemi oturtamadık çünkü eğitim uzun vadede kendini belli eder. Kabaca hesap yaptığımızda bir T.C. vatandaşı ortalama olarak 14 yıl boyunca eğitim görmektedir. Demek istediğimiz bu eğitimin sonucu anlayabilmek için en azından 15-20 yıl gibi bir süre geçmelidir ki doğru olup olmayacağını anlamış olalım.

Başka bişr açıdan baktığımızda malesef ülkemizde öğretmenlerimizi yeteri kadar yetiştiremiyoruz. Öğretmen olabilmek adına 4 yıllık Üniversite eğitimi almak gerekiyor yada formasyon eğitimi almak gerekiyor. Tüm bunlarda çok da iyi öğretmenler yetiştirmiş olduğumuzu malesef söyleyemeyiz. Eğitimde başarılı bir okuldan eğitim almayan be sınavlarda adeta yüksek puan almak ve diğerlerini puanıyla geçmeye çalışarak mezun olan öğretmenler mezun olup atandıklarında malesef başarılı bir öğretmen olmuş olmuyorlar.

Tüm bunların önüne geçebilmek için öğretim üyeleri, öğrencileri rekabetten uzak, bu işin sadece sınavlardan alınan puanlarla yapılamayacağını, çok fazla yapılan uygulama çalışmaları ile kendilerini geliştirebileceklerini anlatmaları gerekir.

Öğretmen olmak için okuyanların bol bol kitap okumaları ve eğitimle ilgili sorunları ve yapılabilecekleri düşünmeleri imkanları dahilinde uygulamaya geçirmek için çaba göstermeleri gerekmektedir.

Yapılan diğer yanlışlardan biride öğrenciyken sürekli bir şey öğretmeye ve bunu zorunlu hale getirerek öğrenme durumunu yaptırım haline getirmemizdir.

Bu bahsedilen sorunlarla ilgili en kısa sürede çözüm üretilmesini umut ediyoruz. gelecek nesiller iyi eğitim almış ve bu işi severek öğrenmeyi ının her anına yayan öğretmenlerden oluşmasını temenni ediyoruz.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)