Türkiye’de Görmediğiniz 20 İlginç Meyve

Dünya üzerinde bir çok meyve çeşidi vardır ki bunların bazılarının ını dahi bilmeyiz. Bizde sizler için daha önce görmediğiniz 20 ilginç meyvenin tanıtımını yapacağız. Bu meyvelerin hepsi farklı özellikleri var ve Türkiye'de yetişmeyen  arasında bulunmaktadır. İşte sizler için ismini dahi bilmediğiniz 20 ilginç meyve;

Yıldız Meyvesi

Bu meyvenin üretildiği yer Güney Asya tıpkı muz gibi yeşil iken toplanıyor ve sofralara gelince elma, armut, limon arası bir tat alıyor. Eminiz ki bu meyveyi kez duyuyorsunuz oysaki ülkemizde bazı marketlerde satışı yapılmakta.yildiz-meyvesi

Somun Dudu Meyvesi (C Vitamin Deposu)

Kutup dairesine yakın kuzey alanlarda yetişmektedir. Tadı turuncu olan ahududuya benzemekte, ancak C vitamini bakımından daha zengin bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır.

somon-dudu

Salak Meyvesi

Meyvenin isminin Türkçe ki anlamı ilginç olsa da oldukça lezzetlidir. Endonezya, Malezya ve Brunei'de yetiştirilmektedir. İçine baktığınızda sarımsak dişlerine benzese de tadı çok farklı ve güzel olduğu söylenmektedir.

salak

Safou Meyvesi

Safou meyvesinin diğer adı tereyağı meyvesidir. Afrika meyvesi olan bu meyvenin özelliği kızartıldığında tereyağı tadı ve kıvamı almaktadır. Meyvenin % 47'sini yağ oluşturmaktadır.

safou-meyvesi

Rambutan

Endonezya ve Malezya'ya özgü bir meyvedir. Deniz kestanesi görünümünde olsa da üretilen ülkeler de satışları oldukça fazladır. Üstünde bulunan dikenlere aldanmayın onlar yumuşak ve rahatlıkla elinize alabilirsiniz.

rambutan

Platonia

Tatlı ve ekşi bir tada sahip olan bu meyve amazon ında yetişmektedir. Vitamin açısından da oldukça fazladır. Demir, fosfor ve C vitaminleri içermektedir.

platonia

Yıldız Elması Meyvesi

Güney Amerika ve Hint adalarında yetişen bu meyve oldukça güzel kokulu ve tatlı. Mor şekilli içi ise yıldız şeklindedir. Bazı meyvelere elma denme geleneği bu meyvede de görülmektedir. Bu meyveyi eğer bulursanız soğuk tüketiniz diyerek küçük bir bilgi verelim.

yıldız-elması

Noni Meyvesi (Tok Tutucu)

Güneydoğu Asya ve Avustralya'da yetişen meyve görüntü bakımından duta benzemektedir. Ancak tadının dutla alakası yok, keskin bir kokusu ve ağır bir tadı vardır. Ancak tüketenler açlıklarını bastırmak için ve tok tutmasını sağlamak için yemektedirler.

noni-meyvesi

Şeker Elması Meyvesi

Amerika kıtasının  tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı sert görülebilir ama içi yumuşacık ve kremsi

seker-almasi-meyvesi

Marula Meyvesi

Bu meyvenin adını daha önce duymuş olmanız mümkün, özellikle amarula içkisinin ham maddesini oluşturmaktadır. Dallara da bulunan marula meyvesinin içerisinde yaklaşık % 17 oranında alkol bulunmaktadır. Şehir efsanelerine göre bu meyveyi yiyen bir fil sarhoş olup bayılıyormuş. Tabi ki buna inanmak biraz keşke maymun deselerdi daha inandırıcı olurdu 🙂

marula-meyvesi

Mammee Meyvesi

Jamaika'da oldukça popüler bir meyvedir. Bizde kayısı ve şeftaliyi andıran bu meyveye Jamaika'lı lar Amerika kayasısı diyor.

mamee

Jabuticaba Meyvesi

Brezilya'da yetişen bu bitki inanılmaz derecede faydaları bulunmakta ve antioksidan. Üzüme benzeyen meyveden likör ve şarapta yapılmakta. Meyvenin en tuhaf özelliği ağacın gövdesinde yetişmesi.

jabuticaba-meyvesi

Duku Meyvesi

Güney doğu Asya'da yetişen bu meyve görünüşü itibari ile sarımsağa benzese de tadı üzümü ile greyfurt arasındaymış. Ağcının kabuğu da akrep sokmalarına karşı kullanılıyormuş

duku-meyvesi

Çerimoya Meyvesi

Güney Amerika'nın sein bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya, ananas karışımı olarak tarif edilmektedir. Çerimoya meyvesinin en dikkat edilmesi gereken kabukları ve çekirdeği, bunların zehirli olduğu söyleniyor, yenmesi durumun da felce bile sebebiyet verebiliyormuş.

cerimoya-meyvesi

Cocona Meyvesi

Cocona meyvesi ülkemizde kısmende olsa satışı yapılmaktadır. Güney Amerika'da yetişen meyvenin tadı domates ile limon arasında olduğu söylenmektedir. Tam salatalarda kullanılacak bir meyvedir.

cocona-meyvesi

Bael Meyvesi

Armudu andıran bu meyve Hindistan' a özgüdür ve orada kutsal sayılmaktadır. . Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmiş siniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.

bael-meyvesi

Ekmek Meyvesi

Ekmek meyvesi adından da anlaşılacağı üzerine, ekmek kadar tok tutucu ve içinde bulunan nişastada neredeyse onun kadar. Ağaçta yetişen patates desek yeridir.

ekmek-meyvesi

Mucize Meyve

Bu meyvenin adına mucize denmesinin sebebi, bu meyveyi yedikten sonra arkasından ne yerseniz, ekşi, acı fark etmez tatlı olarak algılıyorsunuz.

Özelliği:

Tatsız olan meyvenin yendikten sonra yapılan bilimsel incelemelerde meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerindeki bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi veya acı tatları almasını önlemektedir. Böylece bu meyve yendikten sonra başka bir şeylerin tatlı olarak algılanmasını sağlıyor.

mucize-meyve-1

Boynuzlu Kavun Meyvesi

Kiwano olarak da bilinen meyve iç görüntüsü salatalık gibi, tadı da salatalık, kabak, muz, limon arasında diyerek tarif edilmektedir. Çok ararsanız ülkemizde Alanya kavunu diyerek bulmanız mümkün.

boynuzlu-kavun

Pitaya Meyvesi

Geldik sıralamamızda ki son meyveye, Pitaya meyvesi yada diğer bir adı ile ejderha meyvesi. Sırf görüntüsü için satın alınabilecek bir meyve, tadı ise kiviye ve kavuna benzediği söylenmektedir.pitaya-meyvesi

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)