Türkü‚ Türk’ün kimlik kartıdır.
ürkü‚ Türk'ün kimlik kartıdır
(30.06.2007)

Yediden yetmişe türkü dostlarının sevdiği bir Sümer Ezgü. Bedirik‚ İlvanlım‚ Kuyu Dibi Taş Olur derlemeleriyle ve Anadolu'dan Geldik‚ Şeker Almaya Geldim‚ Gülü gibi besteleriyle türküleri hep gündemde tutma gayretinde bir sanatçı o.

'Ege Toros Yörük Türkmen Türküleri' isimli albümünü geçtiğimiz günlerde yayınlayan Ezgü‚ unutulduğuna inandığı bu yörelerin türkülerini yeniden halkın dikkatine sunuyor. Ezgü‚ türküleri önemsiyor ve kültürümüzün büyük bir parçası olarak görüyor. Yaptığı işi de‚ bu kültürü gelecek nesillere sağlıklı aktarılması olduğuna dikkat çekiyor. “Nüfus cüzdanımız gibi bir şey bu‚ kimlik kartımız. Kimsenin tekelinde değildir türkü. Ama türkü‚ benim iyi bildiğim bir konu.” diyen Ezgü 5. Türkçe Olimpiyatları'nın finalinde bir Kırgız öğrencinin 'Anadolu'dan Geldik' isimli türküsünü söylemesi karşısında çok duygulandığını söylüyor.

Türkiye'nin geçirdiği bu süreçte herkesi bir olmaya çağıran sanatçı‚ “Keşke sanat her zaman siyasete ilham olsa” diyor. Türk halk müziğinin sevilen ismi Sümer Ezgü‚ geçtiğimiz günlerde son albümünü yayınladı. Ege‚ Toros‚ Yörük‚ Türkmen Türküleri isimli albüm aslında bir arşiv çalışması özelliğini taşıyor. Bu bölgenin türkülerinin son yıllarda unutulduğunu söyleyen Ezgü‚ amacının bu yörenin türkülerini insanlara yeniden hatırlatmak olduğunu söylüyor. Ezgü'yü bugünlerde sevindiren en önemli gelişme ise geçtiğimiz günlerde ülkemizde gerçekleştirilen 5. Türkçe Olimpiyatları olmuş. 'Anadolu'dan Geldik' isimli türküsünün Kırgız öğrenciler tarafından seslendirilmesi Ezgü'yü çok duygulandırmış. Bu parçanın siyasi partilerin de yeniden gündeminde olduğunu söyleyen Ezgü‚ türküyü isteyen partilerin önce MESAM'a telif ödemeleri gerektiğini anlatıyor.

Kaynak: Zaman

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)