sabit reklam
Uyku İhtiyacı Kadınlarda mı Yoksa Erkeklerde mi Fazla

Kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha çok uykuya ihtiyacı vardır tartışılır. Yapılan araştırmalara göre kadınların beyninin daha çoklu görev gerçekleştirdiği için daha çok çalıştığını gösteriyor. Bu demek oluyor ki kadınlar erkeklere oranla daha çok uykuya ihtiyaç duyuyor. Ortalama olarak kadınların erkeklere göre 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. Erkekler ve kadınlar vücut ve zihin olarak birbirinden farklıdır. Bu nedenle ihtiyaçları da farklılık gösterebilmektedir. Ana uyku fonksiyonu erkekte de kadında da aynı olmasına karşın kadın ve erkeğin uyuma şekillerinde bir takım değişiklikler buluyor.

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi Jim Horne uyku ihtiyacını, “Uyku beynin kendini tamir etmesi ve yenilemesi için ihtiyaç duyduğu andır. Uyku sırasında dil, düşünce ve anıların depolandığı korteks kendini toparlar” diye açıklamıştır. Kadın ve erkek arasındaki uyku ihtiyacını Profesör Horne,  “Karışık işlerle uğraşan, kararlar alan bir erkek de diğer erkeklere göre daha fazla uykuya ihtiyaç duysa da kadınlar kadar fazla uyku gereksinimi duymaz.” sözleri ile kadınların uyku ihtiyacının daha fazla olduğunu ifade etmiştir.

kadinlar-20-dakika-fazla uykuya-ihtiyac-duyuyor

Prof. Dr. Penzel kadınların zamanı verimli kullanmak çabası ile uykuyu tam alamadıklarını ve yeterli uykuyu alamadığı için de günün belirli zamanını yorgun olarak geçirdiklerini dile getirmiştir.

Kadınların ve Erkeklerin Uyuma Şeklindeki Farklılıklar

Sirkadiyen Ritm: Vücutta uyku ve uyanık olma durumunu takip eden bir sirkandiyen ritm bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre kadınların sirkandiyen ritminin 1 saat daha erkene ayarlı olduğu tespit edilmiştir. Yani kadınların erken saatlerde uykulu ve yorgun hissetmelerinin sebebi buna bağlıdır. Aynı zamanda süre olarak da erkeklere göre 6 dakika daha kısadır. Kadınların uykuya daha çok ihtiyaç duymalarının sebebi de budur.

En son yapılan araştırmalara göre ise, kadınların uykusuz olduğu zamanlarda daha iyi performans gösterdikleri ve erkeklere göre canlandırıcı uykuya daha az ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.

kadin-ve-erkek-uyku

Hormonlar: Kadın ve erkekteki uyku düzenindeki değişikler ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Kadınlar gebelik, menopoz ve regl dönemlerinde daha çok uyku bozukluğu yaşamaktadır. Hormonlar ve biyolojik evreler kadının uyku ihtiyacında önemli rol oynuyor. Uyku yoksunluğu yaşlı kadınlarda kalp hastalığının riskini artırıyor ve huzursuz bacak sendromu da kadınlarda daha çok görülüyor. Bu durum erkekler de daha az etkiye sahiptir.

Uykusuzluk: ABD Uyku Bozuklukları Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Michael Twery’ e göre, kadınlar erkeklere oranla uykusuzluktan 2-3 daha fazla etkileniyor. Kadınlardaki uykusuzluğun sebeplerinden biri de kadınların problemler üzerinde daha fazla düşünmesi ve endişe etmesidir.

Uyku Apnesi: Kişinin uyku sırasında nefesinin durup tekrar başladığı bozukluğa uyku apnesi denir. Uyku apnesinin farklılıklarını kadınlar erkeklere oranla daha farklı yaşamaktadır. Yorgunluk, sinirli haller ve depresyon kadınlardaki uyku apnesi belirtilerinin bazılarıdır.

Uyku Kalitesi: Rapora göre erkeklerin uyku kalitesi daha yüksektir. Kadınlar yeterli uyuyamadığı zaman uykulu haller içerisinde oluyor, saldırgan ve öfke eğiliminde oluyor. Kadın ve erkeğin en mutlu uyandıkları sabah pazar sabahıdır.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)