Veriseli (Bittourrent) Ağ Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar

Veriseli (Biourren) ğ Terimleri İçin Türkçe Krşılıklr

Seeder: Gönderen
Açıklamalar: Sözcük anlamı olarak Tohumcu oluyor ki bu pek de kulağa hoş gelmiyor. Yaptığı görevin tanımı bir dosyı göndermek olduğu için gönderen karşılığını uygun gördüm.

Leecher: İndiren
Açıklamalar: Sözcük anlamı olarak Sülükçü gibi saçma bir şey oluyor, dolayısıyla kulağa hoş gelmiyor. Yaptığı görevi dosyayı indirmek olarak tanımlayabiliriz. İndirdikten sonra göndermeye devam ederse Gönderen konumuna geliyor. Buna görevi sebebiyle bulduğum karşılık İndiren.


Uploader: Yükleyen veya Yükleyici
Upload: Yüklemek
Açıklamalar: Upload terimini P2P dünyasıyla leniyorsanız duymuş olmalısınız. Upload teriminin kelime anlamı daha önce de bilindiği gibi yüklemek. VeriSeli ağında Uploader kavramı biraz sonra bahsedeceğim “Takipçi”lere dosyayı ilk yükleyen kişiye verilen ad. Dolayısıyla Türkçe karşılığı Yükleyen oluyor.


Tracker: Takipçi
Açıklamalar: Tracker'ın sözcük karşılığı tam olarak Takipçi oluyor. VeriSeli dünyasında Takipçi'in görevi Yükleyenlerle İndirenleri buluşturmaktır.


Client: İstemci
Açıklamalar: Alıcı gibi bir sözcük karşılığı vardır. İstemciler “Takipçi”lerden indirdiğiniz .torrent dosyalarını açar ve indirip, gönderebilmenizi sağlar. Yaptığı iş sadece almak değil vermek de olduğu için ben İstemci adını uygun gördüm. Başka bir ad öneren olursa tartışabiliriz.


Blacklist(ed): Yasaklı
Açıklamalar: VeriSeli ağlarında bazı portlar (kapılar) takip edilme ihtimalinden dolayı yasaklı olduğu için bu portlara (kapılara) blacklisted, sözcük karşılığıyla kara listede gibi bir şey denir. Buna benim önerim daha rahat kullanılabildiği için Yasaklı.


Ratio: Oran
Açıklamalar: VeriSeli ağlarında Oran ne kadar paylaştığınızı açıklamaya yarayan bir düzenektir. Ne kadar gönderip, ne kadar indirdiğinizin oranını gösteren bu için uygun gördüğüm karşılık “Oran”dır.


Mete Han Arıtürk

 

 

» “Dilimizle İlgili Yazılar” Sayfasına Dön! «

N İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)