Yarışma Hakkında

Yarışma Hakkında

https://farm3.static.flickr.com/2238/2322586196_636057731c.jpg?v=0Uzun süredir bütün yaş gruplarının katılabileceği, ödüllü bir düz yazı / şiir yarışması düzenlemeyi planlıyorduk. Birçok arkadaşımız yorumlarıyla özellikle “şiir yarışması” yapılmasını istiyordu. Katılımın olup olmayacağı konusunda kuşkulu olduğum için, bir sormaca düzenleyip sormak istedik.

Sorduk, sormaz olaydık. Sonuçlar, yine acı bir gerçeği resmen yüzümüze çarptı. Gerçekten gençlerimizin bu kadar , eyvallahçı, edebiyat zevkinden mahrum olduğunu bilmiyordum., öğrenmiş oldum. , en azından “Şiir yarışmasına katılırım.” seçeneğinin en üstte olacağını umuyordum; fakat beni yanılttınız. Sormacanın altında da belirttiğim üzere bir ay boyunca sizlerin sormacayı oylamasını bekledim. Verdiğiniz oylara göre dağılım şöyle:

 


veya şiir yarışması yapsak katılır mısınız?

 
 
İkisine de katılmam. % 30,3 (1148 kişi)
Şiire katılırım. % 28,4 (1075 kişi)
İkisine de katılırım. % 23,3 (882 kişi)
Düz yazıya katılırım. % 17,9 (678 kişi)
Toplam: 3783 kişi

Evet, gördüğünüz gibi sonuç içler acısı. Sormacayı oylayan “3783” kişiden, “1148“i yarışmayı istemiyor. Aslında sormacayı hazırlarken bir şeyi gözden kaçırdım. Eğer seçenekleri “Evet, katılırım.” ve “Hayır, katılmam.” diye iki tane yapsaydım, “Evet, katılırım.” diyenlerin oranı % 70 olacaktı ve yarışma yapılacaktı. Fakat bu şekilde hazırladığım ve size de böyle duyurduğum için, sonradan düzeltmek istemedim.

Ben, gençlerin edebiyatla biraz daha içli dışlı olmalarını sağlamak; kendilerini ifade edebilmek için yazılı anlatımlarını güçlendirmek; ağ ında “msn“den başka katılabilecekleri bir yarışma ortamı oluşturmak ve üzerlerindeki uyuşukluğun bir nebze olsun atılmasını sağlamak için böyle bir girişimde bulunmak istemiştim. Bu amaç neticesinde, ücretsiz olarak herkesin katılabileceği ve kazananların da ödüllendirileceği bir girişim, siz gençlerin (herkes üstüne alınmasın) tembel ve bilimden, sanattan, güzellikten… kaçan tavırları yüzünden başka bahara kaldı.

Sormacayı “İkisine de katılmam.” seçeneği ile oylayanlar eğer bu yazıyı okursa, lütfen neden istemediklerini yazsınlar da mantıklı bir sebebi varsa biz de öğrenelim.

Umarım böyle mutlu olmuşsunuzdur…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)