Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Harcar

Uçaklar hayatımızda önemli yere sahip olmakla birlikte yaşamımızı kolaylaştıran, gidecek olduğumuz yere hızlı bir şekilde varmamızı sağlayan bir ulaşım aracıdır. Hep düşünmüşüzdür binlerce tonluk bu araç nasıl oluyor da yer çekimi kurallarını yenerek yörüngeden çıkmadan gök yüzünde havada kalıyor. Peki bu sorunun haricinde uçakların ne kadar yaktıkları düşündük mü? Bu yazımızda sizleri yolcu uçaklarının kaç kilometre de ne kadar yakıt tükettiği, kalkış esnasında ne kadar yakıt tükettiği ve saniye de ne kadar yakıt tükettiği ile ilgili bilgilendirmek istedik.

yolcu-ucagi-ne-kadar-yakit-harcar

Büyük performansla çalışan yolcu uçakları yüksek verimle çalışmakta ve binlerce ton ğırlığa sahip olması ile yakıtı çok fazladır. Yolcu uçakları farklı türlerde üretilmesi ile yakıtları da aynı orantı da değişim göstermektedir. Uçakların yakıt depolarının hacmi de uçağın menzili ne kadar ise ona göre dizayn edilmiştir. Örneğin; Boeing 747 ve 737 model yolcu uçaklarının yakıt depoları arasında önemli derecede bir fark bulunmaktadır. Boeing 747-400 yolcu uçağının yakıt kapasitesi 216,840 Lt. iken, 737-400 yolcu uçağının yakıt kapasitesi 26,170 Lt.'dir. Boeing 737'ler kısa mesafeli uçuşlar için tasarlanmış olup, 747 model uçaklar jumbo jettir ve uzun menzilli uçuşlar için tasarlanmıştır. Yolcu uçaklarının yakıt tüketimi açısından en önemli yeri motorlarıdır. Boeing 747-400 yolcu uçağında dört adet motor yer almaktadır. Motor sayısı Boeing 737-400 uçaklarda 2 adettir. Motorlar eşit olarak uçağın yükünü paylaşırlar. Boeing 747-400 jumbo jetler hareket halindeyken her saniyede 4 litre yakıta ihtiyaçları vardır. Boeing 737-400 yolcu uçaklarında diğerine göre çok daha az yakmakta, saniyede 1,2 litre yakıt tüketmektedir.Boeing 747-400 jumbo jetler kalkış yaptıktan sonra varış noktasına kadar 13 bin km yol alabilmektedir. 13 bin km yol almaların da tükettiği yakıt miktarı ise 150 bin litre yakıt tüketimi  yapmış demektir.

yolcu-ucagi-ne-kadar-yakit-harcar-1

Tüm yolcu uçakları en çok yakıtı kalkış yaparken harcamaktadırlar, ilk kalkış esnasında motorunun hızlı çalışması ve havalanması için motorunun istenilen devire gelmesi gereklidir, bu işlemde yakıt ile gerçekleşmektedir. Diğer en çok yakıt tüketimi taxi esnasında gerçekleşmektedir. Boeing 747-400 jumbo jetin boş ağırlığı 178,400 kg, azami yakıt kapasitesi de 216,840 litredir. Yakıtı full olan bir Boeing 747-400 yolcu uçağının kalkış için taxi yaptığı sırada ki toplam ağırlığı 400 bin kilogramdır. Bu gerçekleştirilen işlem ve ağırlığın fazla olması yakıt tüketimini arttıran faktördür. Havacılık dilinde “full throttle” yani “tam gaz” durumunda Boeing 747 yolcu uçağının tükettiği yakıt miktarı ise 6-7 litredir. Görüldüğü üzere hayatımızı kolaylaştıran, gitmek istediğimiz yere en çabuk şekilde gitmemizi sağlayan bu devasa metaller oldukça fazla yakıt tüketimi yapmaktadır.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)