Yunus Emre Enstitüleri Kurulacak
Yunus Emre Enstitüleri Kurulacak
(04.07.2007)

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç‚ Yunus Emre’nin birlik ve beraberlik için ortak bir isim olduğunu belirterek‚ “Bu ortak isimle güzel kültürümüzü‚ güzel Türkçe’mizi bütün dünyaya sunmak ve bütün dünyanın bütün güzelliklerinden faydalanmasını sağlamak için Türk dili‚ kültür ve sanatının en etkin şekilde tanıtılacağı Yunus Emre Enstitüleri’nin kurulmasını müjdeliyorum” dedi.

Koç‚ Bakanlık Emek binasında düzenlediği basın toplantısında‚ gelişmiş ülkelerdeki gibi yapılanmaya giderek‚ Yunus Emre Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü’nü kurduklarını söyledi.

Türk kültürünün dünyanın önde gelen kültürlerinden olmasına rağmen yapısına denk tanıtım imkanına kavuşamadığını ifade eden Koç‚ bu yıldan başlayarak uzun soluklu süreçte Türk dili ve kültürünün dünyanın önde gelen bütün merkezlerinde açılacak yeni birimlerle hak ettiği tanıtım imkanlarını bulacağını bildirdi.

Atilla Koç‚ Türkiye’nin‚ Amerikan Kültür Derneği‚ British Council gibi enstitülere sahip olmamasının “gençliğinden bu yana içinde uhde olduğunu” ifade ederek‚ “Yunus Emre Enstitüsü‚ tıpkı British Council‚ ve Cervantes Enstitüleri gibi çağdaş batılı kurumların kendi kültür ve dillerini dünyaya ulaştırmadaki rollerini üstlenecektir. Bunu‚ bakanlığımın en çok iftihar duyduğum faaliyetlerinden biri olarak takdim etmek istiyorum” dedi.

Çeşitli kurum ve üniversitelerin katkılarıyla oluşturulacak yapının‚ dünyadaki yeni yapılanma modellerine de örnek olacağını savunan Koç‚ “Yunus Emre Vakfı merkezde yapılandırılacaktır. Buradan dünyanın çeşitli kültür merkezlerinde kurulacak enstitülere ilmi ve mali destek sağlanacaktır” diye konuştu.

Koç‚ bir soru üzerine‚ Yunus Emre Enstitüleri için ilk etapta Eğitim ve Dışişleri bakanlıklarının enstitü gibi çalışan birimlerinin bu işi üstlenen vakfa devredileceğini söyledi. Ülkelerinde söz konusu enstitülerin kurulması için en çok talebin Suriye’den geldiğini ancak işe Berlin’den başlayacaklarını belirten Koç‚ enstitüleri Moskova‚ Roma‚ Paris ve Londra ve Washington’da faaliyete geçireceklerini‚ Arap dünyasına yönelineceğini kaydetti.

Atilla Koç‚ projenin uzun soluklu olduğunu vurgulayarak‚ “Biz sadece devlet vakfı şeklinde olduğu için Tanıtma Fonu’ndan 1 trilyon aldık. Devletin kültürünü dünyaya tanıtım programı içinde özel desteklenmesi gerekli” dedi.

{ Ajansı}

Kaynak: Haberler.com

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)