Yüzüklerin Efendisi (İki Kule) – Roman (Kitap) Özeti

Yüzüklerin Efendisi

 (İki Kule)

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-2 (İKİ KULE)

Boromir'in cesedini kayığa koyarak nehirde açılmasını sağlayan Gimli, Legolas ve Yolgezer esir iki hobbiti kurtarmak için orkların izini sürerler.

Yolda Rohan Süvarileriyle şılaşırlar. Komutan ve vekilharç Faramir, Boromir'in kardeşidir. İzinsiz Rohan topraklarına girmelerine rağmen üç yoldaşa arkadaşlarını bulduktan sonra dönmeleri için izin verir.

Pippin ve Merry orklar tarafından bin bir zorlukla yürütülürler. Sonunda iki arkadaş Rohanlıların Orkları istilası sırasında kaçarak Ent ına girerler.

Orada ağaçlara benzeyen Entler yaşamaktadır. Onların en yaşlısı Ağaçsakal iki hobbiti bulur. İki hobbit ona dünyada olan kötülüklerden ve Saruman'ın ihanetinden bahsederler. Bunun üzerine Entler bir meclis toplayarak Saruman'ın üzerine gitmeye karar verirler.

Gimli, Legolas ve Aragorn Gandalf'ı tekrar bulurlar. Gandalf artık daha irfanlı ve beyazlar içerisindedir. Hep birlikte Rohan kralı Theoden'in yanına giderler. Kral, danışmanı Solucandil'in sözleriyle büyülenmiş; güçsüz ve korkak olmuştur. Solucandil'e bu şekilde davranması için Saruman emir vermiştir. Gandalf, Solucandil'i kovar ve kralın yüreklenmesini sağlar.

Kralın ordusu Miğfer Dibi'ndeki Orkları temizler. Entlerin ağaçları da gizli bir güç olarak onlara yardım ederler.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

İsengard'a Saruman'ın üzerine giden Roharrimler, Orthanc kalesi dışında heryerin Entler tarafından yıkıldığını görürler. Orthanç çok güçlüdür ve Saruman ile Solucandil oraya saklanırlar.

Yol arkadaşları Orthanc'a girerek Saruman'ın yanına giderler. Saruman'ın sesi büyülüdür. Gandalf onları önceden bu konuda uyardığı için sesi artık etkisiz gibi olur. Gandalf Saruman'ın güçsüzleştiğini gösterir. Saruman onlara bir fırlatır. Küreyi Pippin yakalar; Gandalf bu küreyi ondan alır ve hiçbir açıklama yapmaz.

Bunun ne olduğunu merak eden Pippin gizlice küreye bakar ve çığlık atarak bayılır. Bu palantirdir ve Karanlıkların Efendisi bu küre aracılığıyla Pippin'i sorgular.

Frodo ve Sam, kendilerini yol boyunca takip eden Gallum'u yakalarlar. Kıymetlisi yani yüzük üzerine yemin edince onu rehber olarak kullanırlar. Ölü Bataklık'tan geçerken Frodo'nun yükü artar.

Kara kapının önüne gelirler. Fakat birçok Ork ve insan tarafından korunan bu kapıdan giremezler. Kendilerine tavş bulan Gallum'un itirazlarına rağmen Sam ateş yakar ve yahni yapar. Bu ateşi Faramir'in adamları görür.

Sam ve Frodo'yu Faramir sorguya çeker. Boromir hakkında sorular sorar ve yüzük yüzünden öldüğünü anlar.

Tekrar yola koyulan Frodo'yu Gallum Batı'daki pencereye götürür ve merdivenlerden çıkarlar. Gallum eski dostu örümcek Shelob ile anlaşır ve hobbitleri yemesine karşılık olarak o da yüzüğü almaya karar verir.

Gallum Sam'e, Shelob Frodo'ya saldırır. Sam Gallum'u hakeder ve örümcek tarafından zehirlenen beyine yardım etmeye çalışır. Shelob'u yaralar, fakat geç kalmıştır.

Ölen beyinin üzerinden yüzüğü ve kılıcı alır; görevi bitirmeye karar verir. Fakat beyini bulan Orkların konuşmasından onun ölü değil baygın olduğunu öğrenir ve onları takip eder.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)