Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » Dosyalar » Yaşlılar Haftası (Belirli Gün ve Haftalar, Eğitsel Kollar, Sosyal Kulüpler…)
11


Yaşlılar Haftası
()

http://resim.bilgicik.com/belirli_gun_ve_haftalar.jpg

Ülkemizde her yıl 18–24 Mart tarihleri arası “YAŞLILAR HAFTASI” olarak kutlanmaktadır.

Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkânlar ölçüsünde Devletimiz tarafından verilmektedir.

Devleti halka hizmet etme aracı olarak gören hükümetler, bir sınıf ve kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu sağlayacak sosyal politikalar yürütmeyi, bu bağlamda yoksullar, bakıma muhtaç yaşlılar, çocuklar ve işsizler için özel programlar oluşturmayı, zor durumdaki vatandaşlarımıza, terkedilmiş ve kimsesizlik duygusu yaşatmamayı hedeflemelidir.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğümüz, insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaları sürdürmelidir. Devletimizin sağladığı imkânlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha mükemmel hale getirilmesini sağlamak öncelikli hedefi olmalıdır.

Ancak devletimizin çalışmaları yaşlılarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusunda tek başına yeterli değildir. Toplumda bu bilincin yerleşmesi, bugüne kadar olduğu gibi gönüllü kuruluşlarımızın ve yurttaşlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlayabiliriz. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir.

“Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak devletimizin öncelikli görevleri arasındadır.”
Unutmayın ki bir gün herkes yaşlanacaktır.
Büyük Atatürk ne demiştir “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”

 

|» “Belirli Gün ve Haftalar” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
11 Yorum Bulunmaktadır
melisa on Mart 20th, 2008 at 18:53

Ben mi bulamadım,yoksa gerçekten bu sayfada Yaşlılar Haftası ile ilgii şiir mi yok?Bunu anlamadım.Önerimi dikate alırsanız çoookkk sevinirim

Ayçe İdil on Mart 20th, 2008 at 19:43

Çok güzel yazı benim ARZU öğretmenim istedi her siteye girdim ama bu kadarını görmedim.teşekkürler.

azra on Mart 23rd, 2008 at 11:32

bu site çok güzel amaa neden burada her bir belirli gün için söz yok

umutcan on Mart 24th, 2008 at 09:18

Çok güzel olmuş ve ben buna super diyorum baska bişey demiyorum.

alev on Mart 24th, 2008 at 16:22

Çook güzel bir site, teşekkürler. Sitenizi çoook beğendim, ödevime yardımcı oluyor.

zehra on Mart 25th, 2008 at 21:44

bence buraya özetle yazı yazılmalı ama yine güzel

kamil on Nisan 1st, 2008 at 16:02

çok güzel birşeyler bunlar of ya bayıldım

Ece Neşe on Ocak 9th, 2009 at 10:09

Gercekten güzel olmuş çok beğendik ellerinize sağlık. Web sitemize çok yardımcı oldunuz tşk ederiz…

Melis on Ocak 15th, 2011 at 19:55

Bence çok güzel bu bizim proje ödevimizdi 100 aldım.

eren on Mart 1st, 2011 at 17:06

cok güzel bir site

kader on Mart 17th, 2011 at 13:21

Ya bana yaşlıları korumak hakkında piyes lazım yardımcı olurmusunuz…

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Yaşlılar Haftası (Belirli Gün ve Haftalar, Eğitsel Kollar, Sosyal Kulüpler…)
  • Yazının Kategorisi: Belirli Gün ve Haftalar, Dosyalar
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , ,