Altay Cumhuriyeti – (Turan İlleri)


(Turan İlleri)

Yüzölçümü : 92.600 km2

 

Nüfusu : 198.100

 

Başkenti : Gorno-Altaysk

 

COĞRAFİ KONUM Rusya'ya bağlı bir cumhuriyet olan Altay, güneybatı Sibirya'dadır. Altay Dağlarında bulunan ülke, güneyde Moğolistan ve Çin'le çevrilidir. İklimi ç sert olup kışları soğuk ve az kar yağan ; yazları sıcak ve yağmursuz geçen bir bölgedir. Bu yüzden tarım gelişmemiştir. Arazinin üçte biri ormanlarla kaplıdır. Ülkeyi kapsayan Altay Dağları'nın yüksekliği 4.000 m'dir ve buzlarla kaplıdır. 7.000'e yakın göl bulunan Altay'da en büyük göl Telstkoye (altın ) gölüdür.

 

NÜF ETNİK YAPISI Cumhuriyetin nüfusu 198.100 olup, halkın % 73.8'i kırsal alanda, % 26.2'si şehirlerde aktadır. 70 yıllık Sovyet sistemi boyunca buraya sürgün emiş 38 li halk bulunmaktadır. Nüfusun % 60'ını Ruslar % 31'ini Altay Türkleri % 5.6'sını Kazak Türkleri oluşturmaktadır.

 

EKONOMİye gelince makine yapımı, metalürji, gıda, tekstil sinin önemli olduğu görülür. Kereste ve diğer orman ürünleri de oldukça önemlidir.

 

EĞİTİM Ülkede 192 ortaokul, 3 teknikum ve 1 üniversite bulunmaktadır. Altay Türkçesi ile yılda 37 kitap , 1 gazete ve 2 dergi yayınlanmaktadır. Ortaokullarda 35 bin, teknikumlarda 43 bin, ülkenin tek üniversitesinde ise 2600 öğrenci öğrenim görmektedir.

|» “Turan İlleri” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)