Amerikalılar Türkçe’ye Merak Saldı

Amerikalılar Türkçe'ye Merak Saldı

Türkçe Öğrenmek İsteyen Amerikalılar Kurslara Gitmeye Başladı. Amerika'daki Birçok Üniversite ve Kurslardaki Türkçe Derslerine Gösterilen İlgi‚ Türkçe'nin Önemini Ortaya Koyuyor.

 

Dünyada Türkçe öğrenme merakının giderek artması üzerine‚ dünyanın birçok yerinden öğrencilerin İngilizce öğrenmek için geldiği Amerika'da açılan Türkçe kursları doluluk oranları ile dikkat çekiyor.

 

Amerika'daki birçok üniversite ve özel kurslardaki Türkçe derslerine gösterilen ilgi‚ Türkçe'nin önemini ortaya koyuyor. ABD'deki Türk Kültür Merkezi'ndeki kurs‚ şimdiye kadar 150 öğrenciye Türkçe öğretti. Başlangıç‚ orta ve ileri olmak üzere 3 ayrı seviyede verilen derslere halen 50 öğrenci devam ediyor.

Bir kuru 48 saat olan Türkçe derslere katılanlar akşam işten çıkar çıkmaz soluğu sınıfta alıyor. Şarkılar eşliğinde Türkçe öğrenen Amerikalılar'ın son ödevi Sibel Tüzün'ün Kırmızı isimli şarkısı oldu. Yabancı öğrenciler önce bilgisayardan bu şarkıyı dinleyip ardından da Türkçe Öğretmeni Emre Püsküllüoğlu ile birlikte tekrarladılar.

Öğrencilerden Koreli Irene Kim‚ Türkçe'yi Türk eşi için öğrendiğini söyledi. Sınıftaki tek erkek öğrenci olan Artis Klavins ise akıcı Türkçesi ile dikkat çekiyor. 'lu olduğunu söyleyen Artis Klavins‚ 'Niçin Türkçe öğreniyorum bilmiyorum. Ama Türkçe'yi seviyorum' dedi.

 

Romanyalı Ileane Teoderschu ise Romence'de çok Türkçe kelime olduğunu ifade ederek‚ 'Türkçe en güzel dil' diye konuştu.

 

Dersler hakkında bilgi veren Püsküllüoğlu ise‚ 'Şu anda kültür merkezimizde 50'den fazla öğrenci var. Bu insanların çoğu Amerikalı. Büyük çoğunluğu burada yaşayan Türklerin eşleri. Onun için Türkçe öğrenmek istiyorlar. Onun haricindekiler ise Türkiye'ye bir-iki kez gidip çok beğendikleri ve tekrar gitmek istedikleri için Türkçe öğrenmek isteyen öğrencilerimizden oluşuyor' dedi.

 

İleride kültür merkezini enstitü haline getirmeyi planladıklarını ifade eden Püsküllüoğlu‚ 'Türkçe'nin önemi yabancı ülkelerde yavaş yavaş anlaşılmaya başladı. Amerikalılar da Türkçe'nin önemini görüyor' diye konuştu.

Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)