sabit reklam
Baş Ağrısı Nedir? Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı herkesin zaman zaman yaşadığı bir rahatsızlık türüdür. Yaşam tarzı, metabolizmadaki diğer hastalıklar veya baş ağrısını tetikleyici ögelerle yakın çerçeve de olmak gibi nedenler baş ağrısını meydana getiriyor.

Baş ağrısı bir çok kişinin hemen hemen her gün mücadele ettiği bir sağlık problemidir. Özellikle migren veya sinüzüt gibi sağlık problemi olan kişilerde bu hastalıkların atak evrelerinde kişiyi oldukça rahatsız etmektedir.

Günlük yaşamında devamlı stresli olan bir kişi zihnini fazlaca yorduğu için şiddetli baş ağrıları yaşayabilmektedir. Aynı zamanda yüksek sesli ortamlarda bulunan migren ve sinüzüt gibi hastalıkları bir kişi için baş ağrısı kaçınılmaz bir durumdur.

bas-agrisi

Baş ağrısı, teknolojik aletlerin yaydığı radyasyonlar nedeniyle radyasyona maruz kalan küçük yaşlarda ki bireylerde de sıklıkla görülebilmektedir. Örneğin, tablet ve bilgisayarda oyun oynarken ya da televizyondan çizgi film izlerken radyasyona maruz kalınması gibi.

Baş ağrısı çok yaygın olmakla birlikte çok eski geçmişe sahip olan bir hastalık olması nedeniyle eskiden beri tıp dünyasında baş ağrılarını hafifletmek ya da geçirmek için ilaçlar üretilmektedir. Baş ağrısı için kullanılan ilaçların başında ağrı kesici haplar, tabletler ve kapsüller gelmektedir. Baş ağrısı yaşandığı zaman hemen ağrı kesici hap kullanılmaktadır. Ağrı kesici ilaç alındıktan sonra sessiz bir yerde gözleri kapatarak vücudun dinlenmeye alınması çok etkili olmaktadır.

Baş ağrısı normalden daha uzun sürüyor ve daha ciddi problemler yaşatıyorsa bu durumun mutlaka bir uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Ağrının şiddetine göre doktor tarafından farklı bir tedavi uygulanabilir. Yalnız her baş ağrısında da ilaca başvurmak doğru bir tercih değildir. Çünkü, yaşanan baş ağrısı için bitkisel çözümlerde mevcuttur.

Doğada var olan çeşitli bitki özünden, kokusundan veya özelliklerinden faydalanılarak baş ağrısını hafifletmek mümkündür. Bu yöntem vücuda gereksiz kimyasalların girmesini de önlemektedir. Ayrıca baş ağrısına masaj yapmak ve ya çayını yapıp içmek de ağrının hafiflemesinde faydalı olur.

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi baş ağrılarının birden çok nedeni vardır. Baş ağrısını geçirmek için metabolizmada baş ağrısına neden olan sebepleri doğru belirlemek ve ona göre bir tedavi uygulamak gereklidir. Örnek verecek olursak, mide bulantısı yaşıyorsanız ve bulantıya baş ağrısı da eşlik ediyorsa bu ağrılar migren hastalığından kaynaklanmaktadır.

Temelde incelendiği zaman baş ağrılarının iki çeşidi vardır.

  • Gerilim tipi baş ağrıları
  • Küme tipi baş ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları adı üstünde strese bağlı olarak meydana gelmektedir. Stres sahibi kişilerde sürekli ortaya çıkabilen bu baş ağrısı bir kaç saat şiddetli olarak yaşanabilmektedir. Bazı durumlarda ise ağrı inatçı çıkıp bir kaç günde devam edebilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrılarının en belirgin belirtisi, kafa tasının iki tarafında sürekli devam eden ağrıyla gözlerin arkasında hissedilen basınç olayıdır. Boyun kaslarının gergin hali bu ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır. Ana sebebi stres olan bu ağrı kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Cinsiyet olarak kadınlar erkeklerden daha fazla bu ağrıya maruz kalmaktadır.

gerilim-tipi

Küme tipi baş ağrısı ise, kafanın tek tarafını etkileyen ve şiddeti oldukça yüksek olan bir ağrı çeşididir. Bu ağrı kafanızın hangi tarafında yaşanıyorsa o yöndeki burun deliğiniz de tıkanıklık veya gözünüzde yanma gibi belirtiler yaşanabilir. Bu ağrı nadir görülse de erkeklerde görülme oranı kadınlara oranla daha yüksektir.

Baş Ağrıları Nasıl Geçer?

Masaj: İki kaşın arasından alına doğru, şakak bölgelerinin üzerine doğru ve burun deliklerinin üstünden göz kenarlarına doğru hafif hafif masaj yapmak baş ağrısının geçmesinde etkili bir yöntemdir.

bas-agrisi-masaji

Karanlık ve sessiz ortam: Baş ağrıları yaşandığı zaman hemen ilaçlara sarılmak yerine daha sağlıklı bir yöntem olan karanlık ve sessiz bir ortamda vücudunuzu dinlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu yöntem ağrılarda oldukça etkili bir yöntemdir.

Bazı besinler: Yapılan araştırmalara göre makarna, muz ve balık gibi besinlerin baş ağrısını geçirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber bir kaşık acı kahvenin üzerine birkaç damla limon suyu ilave edilerek elde edilen karışımın tüketilmesi de baş ağrısını giderebilmektedir.

makarna

Soğuk kompres: Bir poşetin içerisine konulan buzu ağrıyan bölgede bekletmek veya soğuk su ile ıslatılan bir bezi ağrıyan bölgede bekletmek baş ağrısını geçirmek için etkili yöntemlerdir.

Açık havada yürümek: Stres ve gerilimin meydana getirdiği baş ağrılarında ışıktan dolayı bir hassasiyetiniz olmadığı sürece mutlaka açık hava da yürümek hem oksijen alınması hemde vücudun gerginliğini atabilmesi açısından çok iyi gelen bir yöntemdir.

acik-havada-yurume

Sıcak suyla duş almak:  Sıcak su her zaman vücutta bir gevşeme hissi oluşturur. Bu nedenle yaşanan baş ağrılarında sıcak su ile duş almak vücudu rahatlatır ve rahatlayan vücut sonrasında baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Duş almaya haliniz yoksa ayaklarınızı sıcak suyla dolu bir leğende bekletebilirsiniz. bir süre böyle bekledikten sonra çoraplarınızı giyip ayaklarınızı uzatın ve vücudunuzu dinlendirir. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılarak baş ağrısı giderilebilmektedir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)