Bodrum’da Yabancılara Türkçe Kursu

Bod'da Yabancılara Türkçe Kursu

Muğla'nın Bodrum ilçesine yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar‚ Turgutreis Belediyesi'nin açtığı “ Kursu” ile Türk Kültürü'nü öğrenip‚ bulundukları çevrede uyum içerisinde yaşabilmek için çaba sarf ediyor.

 

Geçtiğimiz yıl çoğunluğu Turgutreis beldesinden olmak üzere Bodrum yarımadasına yerleşen 120 yabancıya önce Türkçe‚ ardından da Türk Kültürü'nün anlatılıp öğretildiği kursa şu an için 35 kişi katıldı. İlerleyen günlerde katılımın 100 kişiyi bulması beklenen kursa‚ Bodrum'a yeni yerleşenlerin yanı sıra birkaç yıl önce yerleşenler de katılarak öğrendiklerini pekiştiriyor. İngiliz‚ Alman‚ İrlandalı‚ İskoç ve Hollandalı vatandaşların çoğunlukta olduğu kursa katılanlardan önceki senelerde Bodrum'a yerleşmiş.

 

olanlar aralarında Türkçe konuşarak anlaşıyor. Bunun yanı sıra sorulan soruya kendi dilinde cevap vermesi beklenen bazıları farkında olmadan Türkçe konuşmaya başlıyor. Bazıları da kendi dillerini kullanırken cümle içerisinde Türkçe konuşmaktan kendilerini alıkoyamıyor.

 

Açılan kursun ilk hafında‚ gelecek dönemlerde neler öğrenecekleri konusunda bilgilendirilen kursiyerler‚ bulundukları ortamdan çok memnun kaldıklarını söyledi. 9 ay sürecek olan kursun ilk üç ayında Türkçe yazma ve konuşma dersi verileceği‚ geri kalan bölümünde de Türk gelenek ve göreneklerini kapsayan Türk Halk Müziği‚ enstrüman‚ folklor oyunları‚ yufka açma‚ baklava‚ börek yapma ile diğer Türk mutfağının vazgeçilmez tatları gibi Türk kültürüne ait bir çok konuda özel ders verilecek.

 

 

 

Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan‚ derslerin verileceği Belediye Meclis Salonu'nda yaptığı konuşmada “Artık onlar bizim hemşehrimiz. Birlikte uyum içerisinde yaşamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yabancı ülkelerden gelenler de burada olmaktan çok mutlular” dedi.

 

Başkan Yazgan'ın konuşmasının ardından kursa katılanlardan bazıları evlerinin bulunduğu bölgede küçükte olsa bazı sorunlarla karşılaştıklarını rahatlıkla dile getirerek‚ bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gerekenin yapılacağından kuşku duymadıklarını söyledi.

 

Türkçe dersleri ile başlayan kursta ne öğreneceklerini merak eden kursiyerlerden kimileri eline saz alıp çalmaya çalışırken‚ yufka açma konusunda da maharetlerini sergiledi. Yıllardır‚ beldede‚ özellikle hamur ürünleri ile tanınan bir lokantaya sahip olan 68 yaşındaki Suzan Söğütçük yufka açmak isteyenlere yardımcı oldu. Yufka açmaya çalışan yabancılar neşe içerisinde emek harcadı. Kursta Türkçe öğretmenliği yapan Sadettin Başoğlu ile İngiliz eşi Lora Başoğlu'nun 2 yaşındaki çocukları Musa Başoğlu‚ ders sırasında elinde Türk Bayrağı ile gezerken basın mensuplarının ilgi odağı oldu.Türkçenin Tarihi Orhun Abideleri Anlatım Bozuklukları Cümlenin Öğeleri Yazım ve Noktalama Türkoloji Makaleleri Edebiyat Nedir? Alfabelerimiz Atasözleri Bulmacalar Edebi Sanatlar Sınav Soruları Kpss Oks Öss

 

Yufka açarken bir hayli eğlenen 14 yaşındaki Amie Wickham‚ 2 yıl önce annesi ley Ann Ruth Wickham birlikte İngiltere'den gelerek Türkiye'ye yerleştiklerini ve Zeyyat Mandalinci İlköğretim Okulu 7. sınıfta okuduğunu söyledi. Amie Wickham‚ “Türkçe öğrendim ve şu an birçok arkadaşım var. Çok mutluyum. Türk Kültürü'nü öğrenmeye çalışıyoruz. Çok zevkli bir ortam var” diye konuştu.

 

Yufka açma dersini veren Suzan Söğütçük‚ Turgutreis'e yerleşen yabancılarla akraba gibi olduklarını‚ onların Bodrum'u çok sevdiğini söyledi.

 

İSTİKLAL MARŞI'NI ÖĞRENİP TÜRK VATANDAŞI OLACAK

Kursa katılanlar arasında yer alan ve 5.5 yıl önce Bodrum'a yerleştiklerini belirten emekli öğretmen John Peter ve emekli doktor Lynne Lee isimli İngiliz çift‚ Türk vatandaşı olmayı düşündüklerini ve ilerleyen günlerde bunu gerçekleştirebileceklerini söyledi.

 

John Peter Lee‚ kış aylarında ücretsiz olarak çevresindekilere İngilizce ders verdiğini belirterek‚ “Ben de Türkçe öğreniyorum. Türkler çok iyi insanlar. Türkiye'de gittiğim bir çok yerde bana çok yardımcı oldular. Türkçe şarkı söyleyemem ama İstiklal Marşı'nı öğrenip söyleyeceğim” dedi.

 

Eşi Lynne Lee ise Bodrum'a bulunduğu süre içerisinde bir çok şey öğrendiğini ve bu konuda kitapta yazmaya başladığını belirterek “Burada bir otel var. Oraya gidip Türk lerini öğrendik ve öğreniyoruz da. Evde de bu leri yapıyorum” dedi. Lynne'in eşi John konusu konuşulurken gülerek‚ “Eşim evde Türk leri yapıyor ama hepsini o yiyor” dedi.

 

5 yıldır Turgutreis'te yaşayan Nola Karalı ve 7 ay önce gelerek Turgutreis'e yerleşen erkek arkadaşı Scott Hawkins'de‚ Fenerbahçe bayrakları ile süslenmiş bisikletleri ve ellerindeki Türk bayrakları ile basın mensuplarına poz verdi. İngiliz vatandaşlarından Nola Karalı uzun süredir Bodrum'da olmasına rağmen İngiltere'deki takımı Manchester United'ı tuttuğunu erkek arkadaşı Scott ise 7 ayda Fenerbahçe aşığı olduğunu söyledi.

 

Kursa katılanlar‚ ellerine Türk bayrakları alarak Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan ile günün anısına fotoğraf çektirdi.

 

{İhlas Haber Ajansı}

Kaynak: Türkcan

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)