sabit reklam
Bölge Sınırları

Bölge Sınırları Kesin Hatlarla Ayrılabilir mi?

  • Bölge sınırları genelde kademeli bir geçiş gösterir. Özellikle doğal özelliklere göre belirlenen bölgelerde bu durum daha net görülür.

Örneğin;

  • Ekvatoral iklimden çöl iklimine geçişte Savan ve step iklimlerinin oluşması gibi…Yada ülkemizde Akdeniz ikliminden İç Anadolu bozkır iklimine geçişte göller yöresinde görülen geçiş iklimi gibi.

Nato_uyesi_ulkeler

?

  • Bölge sınırları zamanla değişebilir. İşlevini yitiren bölgeler ortadan kalkar. (Balkan Paktı, Varşova Paktı gibi) ya da sınırları genişleyebilir. (Nato Askeri Paktı, Avrupa Birliği gibi) yeni bölgeler oluşabilir (Karadeniz ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi)

Cento_ulkeleri

NOT: Doğal özelliklere göre belirlenen bölge sınırları uzun zaman diliminde değişmezken beşeri ve ekonomik özelliklere göre belirlenen bölge sınırları kısa zaman dilimi içerisinde bile değişebilir.
Dunya_Yagis_Haritasi

Bölge Sınırları Nasıl Oluşturulur?

  • Bölge sınırlarının çizilmesinde yaygın olarak kullanılan ölçütler,bölgelerin işlevsel özellikleri ve doğal unsurlardaki benzerliklerdir.

Örneğin; nüfus bölgeleri oluşturulurken, nüfus sayımı verilerinden,tarımsal bölgeler oluşturulurken tarımsal verilerden ve benzerliklerden yararlanılır.

Doğal ve Beşeri Bölge Sınırları Çakışır mı?

Siyasi ve idari bölgeleri gösteren haritalar incelendiğinde siyasi bölge sınırlarının ülke sınırlarını izlediği görülür.Aynı şekilde bir ülkenin idari bölünüş haritası illerin sınırlarını izler. Ancak bölge sınırları çok değişik amaç ve ölçütlerle belirlendiği için, siyasi ve idari sınırlar ile çakışmazlar. Örneğin; Divriği ilçesi Sivas ilinin idari sınırları içerisinde iken, coğrafi olarak Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalır. Aynı şekilde Elbistan ilçesi Kahramanmaraş iline bağlıdır, Doğu Anadolu coğrafi bölgesinde kalır.

Turkiye_iklim_Haritasi

bahar yayınevi uyarı

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)