Denizbank Türkçe Edebiyata Sesli Katkı Sağlıyor.
Denizbank Türkçe Edebiyata Sesli Katkı Sağlıyor.
(28.06.2007)

Denizbank‚ Dede Korkut hikayeleriyle birlikte‚ 1844-1952 arası tarihlerde doğmuş 100 ünlü yazarın 100 öyküsünü sesli edebiyat tekniği sayesinde pek çok ünlü tiyatro ve sının yorumları ile edebiyat dostlarıyla den buluşturdu.

DenizKültür'ün hayata geçirdiği “Sesli Edebiyat – Öyküler Ses'leniyor” projesi‚ Türk öykücülüğünün başlangıcından günümüze “öykü yazarı” kimliği ile öne çıkmış edebiyatçılarımızın birer hikayesinin seslendirildiği kapsamlı bir yapım. Dizi şeklinde dam edecek projenin ilk aşamasını‚ doğum tarihleri 1844-1952 yılları arasında olan 100 yazarın 100 öyküsü oluşturuyor.


LA BÜYÜDÜK

Bu proje ile sesli edebiyat için önemli bir adım atıldığını kaydeden Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş‚ “Çoğumuz küçüklüğümüzden bu yana masallar dinleyerek büyüdük‚ ni anlattık‚ şiir dinletilerinde 'ses'in yorum gücünü keşfettik. Edebiyatın yalnız okunabilir değil‚ aynı zamanda dinlenebilir bir tür olduğunu kavradık. İşte 'Sesli Edebiyat'ı kurgularken‚ bu özel 'güçten' yani 'ses'in yorum gücünden yola çıktık ve bu projeyi hazırladık” dedi.ni anlattık‚ şiir dinletilerinde 'ses'in yorum gücünü keşfettik. Edebiyatın yalnız okunabilir değil‚ aynı zamanda dinlenebilir bir tür olduğunu kavradık. İşte 'Sesli Edebiyat'ı kurgularken‚ bu özel 'güçten' yani 'ses'in yorum gücünden yola çıktık ve bu projeyi hazırladık” dedi.ni anlattık‚ şiir dinletilerinde 'ses'in yorum gücünü keşfettik. Edebiyatın yalnız okunabilir değil‚ aynı zamanda dinlenebilir bir tür olduğunu kavradık. İşte 'Sesli Edebiyat'ı kurgularken‚ bu özel 'güçten' yani 'ses'in yorum gücünden yola çıktık ve bu projeyi hazırladık” dedi.

METİNLER BOZULMADI
Ateş‚ sesli edebiyat tekniğinin Amerika ve Avrupa kıtalarında büyük ilgi gördüğünü belirterek şunları söyledi: “Bizimki‚ ne 'metin okumaya' ne de tam anlamıyla bir 'radyofonik oyun'a benziyor. Bizim ortaya koyduğumuz ikinin arasında‚ ikinden de beslenen kendine özgü bir tarz. Öyküler‚ metnin yapısına göre geri gelince tek sesle‚ yeri gelince de birden fazla sesle canlandırılıyor. 'Öyküler Ses'leniyor' seti hazırlanırken‚ seçilmiş öykülerin yapılarını‚ onları oluşturan ustaların kalemlerindeki tadı bozmamaya ve metne hiçbir şekilde müdahale etmemeye büyük özen gösterildi.”

ÜNLÜ TİYATROCULAR OKUDU
Aynı zamanda hikayeciliğin Türkiye 'deki gelişim çizgisini de belgeleyen DenizBank 'ın “Öyküler Ses'leniyor” projesi 20 CD 'den oluşuyor. Ünlü tiyatro ve seslendirme sanatçısının yorumları ile edebiyat dostlarıyla yeniden buluşan hikayeler‚ görme engelliler için de alternatif bir edebiyat matery olacak.

TÜRKÇE ÖĞRENİMİNE DESTEK
Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş‚ “Proje ile Türk öykücülüğü üzerine işitsel bir kaynak oluşturmayı‚ öykü yazarlığını teşvik etmeyi‚ genel dinleyici kitlenin okuma sevgisini geliştirmeyi‚ yabancılar ve yurt dışında yaşayan Türk çocukları ve gençleri için Türkçe öğrenimine destek olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kaynak: Tüm Gazeteler

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)