Eurovision’da Azerbaycan – Türkiye Kardeşliği

Eurovision‘da AzerbaycanTürkiye Kardeşliği

Dün gece 56. Eurovision yarışmasında kardeş, soydaş, kandaş, dildaş Azerbaycan‘ın 211 puanla, rakiplerine fark atarak birinci seçilmesi hepimize çok büyük coşku yaşattı. Azerbaycan'dan katılan değerli soydaşlarımızın yarışmadan önce “Biz bütün Türk dünyasını temsil edeceğiz, merak etmeyin.” açıklamasını yapmaları ve yarışma sonunda birinciliklerini sahnede ellerine Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını sallayarak kutlamaları, gerçekten bizler için çok büyük bir sevinç ve gurur oldu. Tüylerimizi diken diken eden bu görüntü, bütün Türk dünyasında olduğu gibi Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşliğin ve dostluğun çok güzel bir gösterisi oldu…

Daha önce Azerbaycan Türkiye kardeşliğini vurgulamak için birçok yazı yazdık. Bu yazılarda Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak tohumları ekmek isteyen düşman çevrelerden ve Türk dünyasının dil – soy bağı ile bağlı olduğunu defalarca tekrar ettik. Fakat bunu inkâr edenler çıktı, bizi suçlayanlar oldu. Bu şarkı yarışmasında yaşanan olaylar, haklılığımızı ve gerçek kardeşliğimizi çok güzel bir biçimde ortaya koydu, ne mutlu!


Örövizyon şarkı yarışması, bilindiği üzere her yıl çoklukla şarkılardan çok siyasetinin nabzının yoklandığı gösteriler hâline geliyor. Bunun için ülkelerin verdiği oylarda çoklukla siyasi görüşler etkili oluyor. Ayrıca bütün ülkelerin İngilizce şarkı ile katılmak zorundaymış gibi bir duruma girmesi, –en azından Türkiye ve Azerbaycan için bu geçerli– benim hiç tasvip etmediğim bir durum. Her ülke kendi kültürünü, kendi diliyle orada tanıtırsa daha güzel bir amaca ulaşılır diye düşünüyorum.

(Eldar ve Nigar'ın Eurovision Şarkısı)

Yüksek Sadakat‘ın yaptığı dandik şarkı ile yarı finale bile giremeyişimiz, beni hiç üzmemişti. İşin ayrıntılı kısmında bunun gibi durumlar olsa da, en azından bir şekilde orada TÜRKlüğü temsil edecek Nigar – Eldar kandaşlarımız olacaktı. Ki öyle oldu, yarışmadan önce hepimizi temsil edeceklerini açıkladı, kardeşlik ı verdiler. Dün yapılan oylamalarda, en yakın rakibine 30 puan fark atarak, Eurovision birincisi oldular. Birinci olmanın sevincini, söz verdikleri biçimde Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını tüm dünyaya kardeşliğimizi göstererek kutlamaları, çok gurur verici bir tablo oldu. Sanki yarışmayı Türkiye kazanmış gibi bir görüntü ortaya çıktı. Kuşkusuz Türkiye'nin veya Azerbaycan'ın kazanmasının hiçbir farkı yok. Çünkü biz bir kazanda pişen aşız. Koca bir TÜRKlük çınarının dallarıyız biz!

Tüylerimizi diken diken eden böylesine güzel bir anı bizlere yaşattığı için, Nigar Jamal ve Eldar Gasimov kandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.

Yaşasın AZERBAYCAN, yaşasın TÜRKİYE! Yaşasın binlerce yıllık kardeşliğimiz!

Tanrı TÜRK'ü korusun!

KUTLU

Orkun Kutlu

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)