Gazeteciler Günü (Belirli Gün ve Haftalar)

zeteciler Günü
(Belirli Gün ve Haftalar)

https://www.bilgicik.com/resimler/belirli_gun_ve_haftalar.jpg

1961 yılında cilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca leri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, ciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar yürüyüş yaptılar. ciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi lerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

 

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anıl başladı.

 

 


Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı her bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl herimiz olilirdi? Hatta “Dünya Kupası” maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç herdar olilir miydik?

 

Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla ç kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

 

Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

» “Belirli Gün ve Haftalar” Sayfasına Dön! «

Not: İçerik internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)