sabit reklam
Gen – Enzim İlişkisi

Enzimler protein yapıda moleküllerdir. Enzimler DNA daki genetik bilgiye göre sentezlenir. Hücrede enzim sentezi hücrenin ihtiyacına göre düzenlenir.
Her enzimin sentezinden sorumlu bir gen vardır. Eğer gende bir mutasyon meydana gelirse enzim sentezlenemez. Böylece enzimin etkilediği reaksiyon gerçekleşmez.
Canlıda gerçekleşen pek çok enzimsel olay zincirleme devam eden reaksiyonların kontrolündedir.
Gen

Yukarıda verilen tepkimede gen – 2 de mutasyon olursa enzim – 2 sentezlenemez. L maddesi M maddesine dönüşemeyeceği için ortamda L maddesi birikir. N maddesinin sentezlenebilmesi için ortama M maddesi ilave edilmelidir.

gen_enzim_iliskisi

Enzimlerin katalizlediği reaksiyonlar dizisinde son ürünün konsantrasyonu belli bir değere ulaşınca, son ürün metabolik yolun ilk enzimine gevşek olarak bağlanır. Bu şekilde enzimin çalışması engellenmiş olur. Bu olaya feed – back (geri besleme) mekanizması denir. Bu mekanizma ortamda fazla madde birikimini engeller.
ornek_enzimler

ÇÖZÜM: Reaksiyonların başlaması için gerekli olan enerjiye aktivasyon enerjisi denir. Ortamdaki enerji gerekli aktivasyon enerjisinden fazla olmalıdır. Reaksiyon için gerekli enerji verilmediğinde, reaksiyon hızı aniden sıfıra düşer.
Yanıt B

bahar yayınevi uyarı
Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)