sabit reklam
Hakkımda – Eski

??? Hakkımda ???

https://www.bilgicik.com/resimler/hakkimda.jpgBu yazı, kendimi tanıtmak amacıyla yazdığım eski ve güncel olmayan yazıdır. Bu yazının yeni ve güncel biçimini görmek için buraya dokunun.

1988 yılının bir Cumartesi sabahı, yaklaşık 3.45’te, Elazığ‘da dünyaya gözlerimi açmışım. Daha gözlerimi açarken bile sıkıntılar başlamış… Doğar doğmaz ağlamamış, direnmişim anlayacağınız. Fakat hemşire, benden daha dirençli çıkmış ve nihayet ilk soluğumla başlamışım yaşam merdivenlerini tırmanmaya.

Annem, ben doğmadan önce rüyasında hep şu ak sakallı, beyaz yüzlü bir adam görülür ya, işte o adamdan görmüş. O adam anneme, benim adımı “Orkun” koymasını söylemiş. Hasılı, Orkun Kutlu olarak geçmişler nüfus cüzdanıma…

Elazığ’da başladığım okul hayatıma, Türkçe Öğretmenliği bölümünün son sınıfında okuyarak devam ediyorum. Ders yoğunluğu dışında kalan dönemlerde oluşturduğum ağ kümeleriyle (web siteleriyle) hem vakit geçiriyor hem paylaşımlarda bulunuyor hem de kendimi geliştiriyorum.

Bu genel bilgilerden sonra, soru – yanıt biçiminde tanıtmaya çalışayım kendimi:

Bilgisayarın yaşamındaki yeri nedir?

Bilgisayarla tanışmam, yaklaşık olarak bundan 10 – 11 sene önce oldu. Yani 8-9 yaşlarımdayken, bilgisayar kullanmaya başladım. Tabii ilk tanışma döneminde bilgisayar benim için bir “atari” görevi görse de, bir zaman sonra onun işlevlerinden yararlanmaya ve bu böyle zincir biçiminde birbirini takip ederek artmaya başladı.

Yaşamımı bile “bilgisayar öncesi” ve “bilgisayar sonrası” biçiminde ikiye ayırdığımı düşünürseniz, bu merete her gün ne kadar vakit ayırdığımı tahmin edebileceğinizi umuyorum.

Birazcık php, html, mysql ve seo bilgisine dayanan bir ağ bilgim; başarılı bir arama tarzım ve onlarca ücretli – ücretsiz ağ kümesi açıp kapatmışlığım vardır. Birçok kişinin düşündüğünün aksine neredeyse hiç oyun oynamam. Genelde araştırma yapar, yazı yazar, haberleri takip eder veya gezer tozarım.

Dilimiz senin için ne kadar önemlidir?

Yukarıdaki kısa özgeçmişimde de belirttiğim üzere Türkçe Eğitimi (Öğretmenliği) bölümünde okuyorum. Bu bölümün öğrencisi olmam dolayısıyla Türkoloji ile yakından ilgiliyim. Türklük ve Türkçe, benim vazgeçilmez ve sonu gelmez bir araştırma alanım olmuş durumda. Okuduğum kitapların çoğu, her okul dönemi için geçirdiğim yaklaşık 25 sınav, bu alanla ilgili. Bunun için dilimiz benim için belki de tahmin edemeyeceğiniz kadar değerli ve önemli.

Her zaman, her yerde ve her durumda Türkçemizin özünü – yani Öz Türkçeyi – kullanmayı yeğliyorum. Sözlü ve yazılı iletişimde yabancı sözcüklerle ve biçimsiz dil bilgisel dizgelerle oluşturulmuş tümceler kuran insanlara, genellikle ön yargı ile yaklaşıyorum ve açıkçası onları pek önemsemiyorum. Yaklaşık 8500 yıllık bir geçmişi olan yüce dilimizin doğru ve gelişimine katkı sağlayabilecek biçimde kullanılmasına teşvik ediyor ben de bu yönde davranışlar sergiliyorum.

.Com’u nasıl oluşturdun?

WordPress altyapısını ve ona uygun eklentileri kullanarak, basit biçimde işleyen bir ağ kümesi kurmaya çalıştım. Türkiye’de kurulmuş; fakat sunucuları ABD’de bulunan bir sunucu firması ile çalışıyorum. Basit arama motoru bağdaştırmalarıyla kısa zamanda bayağı ziyaret edildik. Henüz güncenin açılmasının üstünden 4 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, yaklaşık 1 milyon tekil ziyaretçi ağırladık.

Bilgicik.Com’un işlevi nedir?

İlk zamanlarda yalnızca Türkçe ve edebiyat ile ilgili kaynakları derleyerek oluşturduğum yazıları burada yayımladım. Bunlarla binlerce öğrencinin imdadına koştuk. Fakat 19 Ocak 2008’den beridir kendi kalemimden çıkan yazıları burada yayımlıyorum. mizin işlevi, hem derlemelerle öğrencilere yararlı ve temiz bir kaynak sunmak hem bilgi alışverişi sağlamak hem de üzerinde ilgili ve bilgili olduğum konularda yayımladığım yazılarla güzel bir paylaşım ortamı oluşturmaktır.

Kişilik özelliklerin nelerdir?

Aslında güncede kişiliğimi çok fazla öne çıkarmak istemiyor[d]um. Fakat merak edenlerin artması ve bu konuyla ilgili sorular içeren yorumların yazılması, bu konuda da bir iki şey yazmam konusunda beni etkiledi.

Temmuz ayında doğmuşum ve dolayısıyla Yengeç burcuyum. Çok mecbur kalmadıkça sinirlenmem. Hatta bazı arkadaşların “Sen sinirlenir miydin?” diye sorduklarını da anımsıyorum. Çok fazla belli etmesem de duygusalımdır. İnsanlarla çok iyi anlaşırım ve karşı tarafça bir sorun çıkmadığı sürece, pek sorun çıkarmam. Bazı konularda takıntılıyımdır. Örneğin kaldırımda yürürken taşlara eşit aralıktaki veya aynı renkteki taşlara basmaya çalışırım. (: Herhangi bir perdede bir kırışıklık görsem, mutlaka onu düzeltirim. Ders çalışmadan önce tüm kitap defter ders notu kalem kağıt… gibi ders araçlarını – deyim yerindeyse – jilet gibi olacak biçimde bir araya toplar, sonra düzenlice çalışırım. İçki, sigara… gibi kötü alışkanlıklarım da yoktur. Ayrıca çok renkli bir kişiliğim vardır. En sevdiğim renk, açık mavi (belki de turkuaz)’dır.

Genelde ne okur – dinlersin?

Şiirde, romanda, öyküde… genellikle “halk edebiyatı” ürünlerini tercih ederim. Türk‘e özgü ölçü – uyak… ile biçimlendirilmiş şiirlere hep sevdalı olmuşumdur. Hiçbir zaman Karacaoğlanın bir dörtlüğü ile Nef’i’nin bir ikiliğini karşılaştırmam. Çünkü divan edebiyatı, tanzimat edebiyatı… bana hiç haz vermez. Bunların hiçbirinde halk edebiyatındaki samimiyeti ve ahengi bulamam.

Genellikle macera, kahramanlık, kişilik çözümlemesi ve siyasi konulu öykü ve romanlar okurum. Halk diliyle ve sade yazılmış eserler, her zaman benim için gözde eserlerdir.

En sevdiğim şair ve romancı Nihal Atsız‘dır. Yaşamımı şekillendiren birçok şeyin kaynağı da, o ve yazdıklarıdır.

Ne yer ne içersin?

Her türlü yemeği yerim. Eskilerin deyimiyle “taştan yumuşak olan her şeyi” mideme indiririm. Elbette bu kadar abartılısı şaka; fakat her yöreye – keseye uygun bir damak tadım vardır. Dikkatli beslenirim. Mercimek çorbasına ve tavuk yemeklerine bayılırım. Böyle dediğime bakmayın, boy kilo orantısına [1.78 cm – 70 kg] bakarsanız benim, sanki bu anlattığım ben olmadığımı anlarsınız.

Güya burada çok fazla bir şey yazmadan, kısaca hakkımdaki bilgilere değinip bu yazıyı tamamlayacaktım; fakat bayağı uzamış yazı. Gereksiz bilgilerle sizi sıktıysam, özür dilerim.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)